Bu yıl 8 Mart’ta yine Türkiye’nin birçok şehrinde feminist gece yürüyüşleri yapıldı.

Bu yıl her yerde, çok daha kalabalık yapılan feminist yürüyüşlerin ana teması “patriyarkaya feminist isyan”dı. Feminist bir dünya kurmadan mücadelenin devam edeceği ve kadınların haklarından, hayatlarından vazgeçmeyeceği idi. Transfobiye ve homofobiye karşı mücadeledeki kararlı tutum yürüyüşlerin tümünde taşınan dövizlere, atılan sloganlara ve okunan basın açıklamalarına yansıdı.

Antalya’da, Ankara’da, İstanbul’da, İzmir’de 8 Mart feminist gece yürüyüşlerini engellemek için barikatlar kuruldu. Feministler polis şiddetine maruz kaldılar. Gözaltına alındılar. Ancak buna rağmen kadınlar ve lbti+lar barikatları aşarak patriyarkaya, kapitalizme, savaşa, yoksulluğa, sömürüye, homofobiye ve transfobiye karşı feminist isyanlarıyla sokakları terk etmediler.

16. Ankara 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü

“Yılın her günü sürdürdüğümüz yaşama mücadelemizi her 8 Mart’ta olduğu gibi bu 8 Mart’ta da feminist isyanla sokağa taşıyoruz. Kadınlara, çocuklara, LGBTİ+’lara yönelik şiddet, ayrımcılık, nefret söylemleri biz feministleri asla yıldırmadı, yıldırmayacak. Birbirimizden güç alarak birbirimize umut olarak feminist mücadelemizi sürdürüyoruz, sürdüreceğiz.”

Ankara’da 16’ncı Feminist Gece Yürüyüşü öncesinde polis, kadınların toplanacağı Madenci Anıtının bulunduğu Olgunlar Caddesi’ni kapatınca Sakarya Caddesi’nde toplanan kadınlar buradan “Bu bir yaşam mücadelesidir: Feminist isyandayız!” ana pankartıyla yürüyüş yapıldı. Yürüyüş basın açıklaması Türkçe, Kürtçe ve Arapça okundu.

16. Ankara Feminist Gece Yürüyüşü basın açıklamasını okumak için tıklayın.

9. Antalya 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü

“Patriyarkanın karanlığına inat rengârenk omuz omuza mücadele etmeye de devam edeceğiz. Attığımız her adım feminist bir eylem, ettiğimiz her söz feminist bir manifestodur. Çıktık artık yola bir kere, hepimiz özgür ve eşit bir dünyada yaşayana kadar sürecek bu dalga!”

Antalya’da 9. Feminist Gece Yürüyüşünü yapmak üzere “Kaç krizin galibiyiz, düzeni yıkmanın talibiyiz!” pankartıyla Üçkapılar önünde toplanan kadınların yürüyüşü polis tarafından engellendi. Bu engellemeye direnen kadınlar barikatları aşarak feminist isyanlarını haykırdılar. 39 kadın gözaltına alınırken, feministlerin bir kısmı Attalos Heykeli’ne kadar yürüdü.

39 kadın, ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. Antalya Feminist Gece Yürüyüşü Tertip Komitesi 9 Mart’ta bir açıklama yayınladı.

9. Antalya Feminist Gece Yürüyüşü basın açıklamasını okumak için tıklayın.

7. Bodrum 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü

“Bugün dünyada yaşanan ve kapımıza dayanan savaşların, pandemi gerekçesi ile dayatılan yoksulluğun, ırkçı ve ayrımcı politikaların yaratıcıları erkeklerin uygulamaya koyduğu siyasettir. Bu siyasetin ne ortağı ne de onaylayıcısıyız. Bu nedenle diyoruz ki, erkekleri olduğu gibi, onların sistemini de dönüştüreceğiz!”

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği (BKD) çağrısıyla bir araya gelen kadınlar, Tepecik Meydanı’ndan Belediye Meydanı’na kadar “Beden, emek sömürüsüne karşı, yoksulluğa karşı, patriyarkaya karşı feminist isyan bitmeyecek” pankartıyla yürüdüler. Feminist kadınlar, üzerinde “Patriyarka Yıkılacak” yazılı topu ellerindeki süpürgelerle vura vura meydana kadar götürdüler.

Bodrum 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü basın açıklamasını okumak için tıklayın.

Çanakkale Feminist Gece Yürüyüşü

“Biz değiştireceğiz. Bu düzeni değiştireceğiz düzeni! Ataerkil saltanat bitecek! Tüm dünyada, kadınlar, LGBTİ+lar, çocuklar için eşit, özgür bir hayat vaadimiz var. Bu feminist siyasetin iddiasıdır. Buradan duyuruyoruz, bu vaadimizi, iddiamızı gerçekleştireceğiz. Asla vazgeçmeyeceğiz! Feminist bir dünya kurmadan bitmeyecek bu isyan!”

Çanakkale’de bir araya gelen kadın ve LGBTİ+’lar Golf Çay Bahçesi’nden İskele Meydanı’na feminist gece yürüyüşü gerçekleştirdi. Çanakkale Kadın Dayanışması, Çanakkale LGBTİ+ İnisiyatifi ve Çanakkale Kadın Platformu’nun çağrısıyla gerçekleştirilen yürüyüşte, “Feminist bir dünya kurmadan bitmeyecek bu isyan” yazılı pankart açıldı.

Çanakkale 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü basın açıklamasını okumak için tıklayın.

Fethiye 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü

“Erkeklerden, patronlardan, devletten alacaklıyız! Bizi kuşatan tüm baskılara, bizi ayıran tüm sınırlara inat, birbirimizden güç alıyoruz, feminizmle özgürleşiyoruz. Erkek devletin ve erkek sistemin karşısında birbirimizi gözetmeye, savunmaya, beslemeye, yaşatmaya, birbirimizin yurdu olmaya ve yaşamlarımızı yeniden ve yeniden kurmaya, dönüştürmeye devam ediyoruz.”

Fethiye’de kadınlar Feminist Gece Yürüyüşü için Beşkaza Meydanı’nda toplandılar. “Feminist İsyan” pankartıyla yapılan yürüyüş Özgecan Anıtı’nda son buldu.

Fethiye 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü basın açıklamasını okumak için tıklayın.

20. İstanbul 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü

“Diyoruz ki; patriyarkanın, kapitalizmin, ırkçılığın, savaşın, işgalin, dini baskının, emek sömürüsünün olmadığı eşit ve özgür bir dünya kurmadan feminist isyan bitmeyecek! Yaşasın feminist mücadelemiz!”

İstanbul’da kadınlar, yasak kararına rağmen Feminist Gece Yürüyüşüne katılmak için yollara çıktı. Bu arada, Kadıköy’den vapurla Beşiktaş’a geçmek oradan da Taksim’e çıkmak için iskelede bekleyen kadınlar, vapura binemeden gözaltına alındı. Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi de polis bariyerleriyle kapatıldı. Kadınlar ve lbti+’lar her köşede polis şiddetine maruz kaldılar. Buna rağmen 20. Feminist Gece Yürüyüşü Cihangir caddesinde gerçekleştirildi. Basın açıklaması Türkçe ve Kürtçe okundu.

Yürüyüş sonrası 20. Feminist Gece Yürüyüşü Hazırlık Komisyonu bir açıklama yayınladı.

20. İstanbul Feminist Gece Yürüyüşü basın açıklamasını okumak için tıklayın.

6. İzmir 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü

“Bugün de dinmeyen öfkemiz, büyüyen dayanışmamız, feminist isyanımız ile her gün haykırdığımız eşitlik ve özgürlük sloganlarımızı birleştirmeye, 8 Mart’ın direnişçi ruhuyla tüm dünyada haykırılan seslere ses olmaya geldik.”

İzmir’de 6. Feminist Gece Yürüyüşünde patriyarkaya ve yoksulluğa isyan sesleri yükseldi. Alsancak’ın iki ucundan gelen feministler, polis barikatlarını aşarak caddenin ortasında buluştu. Ardından Alsancak boyunca yürüdü.

İzmir Feminist Gece Yürüyüşü basın açıklamasını okumak için tıklayın.

8. Mersin 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü

“Birbirimizi savunduğumuz, direniş dolu bir yılın ardından kaybettiğimiz tüm kadınlara, LGBTİQ+lara, hapishanelerdeki tüm tutsaklara; sokakta, evde, işte, okulda, tacize, tecavüze, erkek şiddetine karşı yaşamak için mücadele verenlere 8 Mart alanından bir kez daha söz veriyoruz: Susmayacağız, korkmayacağız, dünyayı yerinden oynatacağız! Umutsuzluğa kapılırsak bu kalabalığı hatırlayacağız! Unutma karanlıktan korkarsan bu kenti ateşe verenler yine biz olacağız!”

Mersin Kadın Platformu’nun çağrısıyla yapılan Mersin 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü Kuşimato Sokağı’ndan Özgecan Aslan Barış Meydanı’na kadar “İtaat yok Feminist isyan var” yazılı pankartla yapıldı. Yürüyüş basın açıklaması Türkçe ve Kürtçe okundu.

Mersin 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü basın açıklamasını okumak için tıklayın.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.