Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şube Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları ve İstanbul Şube Hapishane Komisyonları 19 Mart 2022’de Twitter’dan yaptıkları açıklamada, hapishanelerdeki uygulamalar hakkında detaylı bilgi verdi. Paylaşılan açıklamada, Bakırköy Kadın Hapishanesi’ndeki sekiz tutukluyla 8 Mart vesilesiyle görüşüldüğü ve “son yıllarda gittikçe artan tecrit koşullarının pandemi gerekçesiyle keyfi şekilde ağırlaştırıldığını” ifade edildi. İletide ayrıca keyfi uygulamaların son bulması gerektiği ve kadın tutukluların aktardığı uygulamaların hak ihlali olduğu da vurgulandı.

Komisyonların paylaştığı ve listelenen keyfi uygulamalar arasında “İki ayda sadece yedi kitap sınırlaması olması, Basın İlan Kurumunda bulunmayan dergilerin verilmemesi, koğuşlarda farklı müzik aletlerinden sadece birer tane bulunmasına izin verilmesi, hatta bu yüzden solak olan bir mahpusa solaklara uygun gitar verilmemesi, tahliye uğurlamalarında söylenen Hoşçakalın Dostlarım şarkısından dolayı bir koğuşun tamamına disiplin soruşturması açılması” gösteriliyor.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.