Beden, emek sömürüsüne, yoksulluğa, patriyarkaya karşı feminist isyan bitmeyecek!

Bugün Bodrum’da Kadınlar 8 Mart’ta feminist gece yürüyüşünde

– erkek egemen sistemin kadınlara yönelik beden ve emek sömürüsüne karşı,

– erkek egemen sistemin yarattığı yoksulluğa karşı,

– erkek egemen sistemin her fırsatta çıkarttığı savaşlara karşı,

– aynı erkek egemen sistemin baskıcı, kadına karşı ayrımcı politikalarına karşı alanlarda ve sokaklarda!

Mücadelemizi dörtyüz yıl önce başlatan kadın aktivistlerden devraldık!

Kazanımlarımızı kendi verdiğimiz mücadeleler üzerinden yasalara ve hayata geçirdik ve bu mücadeleyi sürdürmeye de devam edeceğiz.

Bugün dünyada yaşanan ve kapımıza dayanan savaşların, pandemi gerekçesi ile dayatılan yoksulluğun, ırkçı ve ayrımcı politikaların yaratıcıları erkeklerin uygulamaya koyduğu siyasettir. Bu siyasetin ne ortağı ne de onaylayıcısıyız. Bu nedenle diyoruz ki, erkekleri olduğu gibi, onların sistemini de dönüştüreceğiz!

Bugün hala 8 Martlarda, 14 Şubatlarda, 25 Kasımlarda binlerce kadın alanlara iniyor, sokaklara çıkıyor ise, bu verdiğimiz mücadelenin ve direnişin göstergesidir.

Kadınlar, verdikleri mücadelelerle yaşam haklarını savundukları gibi, birbirlerini koruyup kolladıkları gibi ve bunu tüm devletlere ve kurumlara, anayasal hak olarak tanımlattıkları gibi, şimdi de bu mücadeleyi sadece savunanı değil, tıpkı ninelerimizin tarihinde olduğu gibi dönüştüreni de olacağız.

Bunun için 2016 yılında Bodrum’daki 8 Mart eylemini, “Belediye göreve, sığınak nerede” yürüyüşü ve izleyen kampanya sürecinde de bu hakkın uygulanabilmesi için 3500 kadından dilekçe topladık. Her ay Belediye Meclis toplantısına önlüklerimiz ile katıldık, bunun sonucunda da sığınak yapma kararının Belediye Meclisinden geçirmesini sağladık.

Bodrum Belediyesinin bugün bir kadın sığınağı var ve bunu kadınların 2016’dan beri vazgeçmedikleri mücadele sayesinde hayata geçirdik.

Mahallemizi, kentimizi dönüştürdüğümüz gibi, ülkeyi ve uygulanan erkek egemen siyaseti de dönüştüreceğiz. Yapabilecek gücümüz, irademiz ve vazgeçmeyen inadımız var!

Bunun için de tüm karar organlardaki kadın ve feminist hareketten gelen kadınlarla, işgal edilmiş koltukları devralacağız.

O koltuklar kanalı ile yarattıkları ve dayattıkları hayatı yaşamadık, yaşamayacağız!

Kaderlerimizin kararını ya da savunusunu erkeklere ve onların siyasetlerine teslim etmiyoruz. Oy hakkını kazandığımız gibi, çalışma hakkını, boşanma hakkını, velayet hakkını, nafaka hakkını, seçilme hakkını, eğitim hakkını kazandığımız gibi şimdi sıra kadınların başlattığı dönüşümü muhtarlıklardan başlayarak, Türkiye Büyük Millet Meclisinin 600 sandalyesine taşımaktır. Yapacak gücümüz, söyleyecek sözümüz, çok güçlü bir dayanışmamız var!

Yaşasın feminist mücadelemiz, yaşasın kadın dayanışması, yaşasın 8 Mart!

8 Mart 2022 – Bodrum Kadın Dayanışma Derneği

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.