Isparta’nın Yalvaç ilçesi Koruyaka köyünden Nevin Yıldırım, 29 Ağustos 2012 tarihinde, kendisine silah zoruyla sürekli tecavüz eden akrabası Nurettin Gider’i öldürmüş, başını bir çuvala koyarak “İşte namusuma uzananın kellesi, benim arkamdan konuşmayın!” diye köy meydanına atmıştı.

Tecavüzcüyü öldürdüğünde 26 yaşında ve 24 haftalık hamile olan Nevin, “Ölsem de doğurmam,” dediği bebeği doğurmak zorunda bırakıldı. Nevin, “Karnımda her kıpırdanışında tecavüzü ve tecavüz edeni yeniden hatırlatıyor,” demişti. DNA testi sonucunda bebeğin babasının Nurettin Gider olduğu anlaşıldı. Bebek, devlet korumasına alınarak koruyucu aileye verildi.

Kadınları erkek şiddetine karşı korumayan devletin yargısı; hayatına sahip çıkan ve hayatta kalabilmek için öldürmek zorunda kalan Nevin hakkında “canavarca hisle adam öldürmekten ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası” istemi ile dava açtı.

4 Ekim 2013‘de başlayan yargılama sürecinde duruşmalara giden İstanbul, Antalya ve Adana’dan feministler, cezaevi ziyareti, kart ve mektup atma, dava öncesi ve sonrası Isparta ve İstanbul’da eylemler yoluyla Nevin’le dayanıştılar. Erkek şiddetine direnen, hayatlarına sahip çıkan kadınların yalnız olmadığını anlattılar. 25 Mart 2015’te, Yalvaç Adliyesindeki karar duruşmasında, kadınları öldüren erkeklere her türlü indirim ve beraati veren erkek yargı, Nevin’e değil meşru müdafaadan beraat, haksız tahrik ve iyi hal indirimi dahi uygulamayarak müebbet hapis cezası verdi. Karar duruşmasında avukatların da içinde olduğu feministler savcının talimatı ile adliyeye alınmadılar ve darp edildiler.

Nevin Yıldırım’ın davası Yargıtay tarafından bozularak yeniden yerel mahkemede görüldü. Ancak yerel mahkeme yeniden aynı cezayı verdi.

Nevin Yıldırım, şu anda Antalya Cezaevi’nde ve mahkemenin verdiği cezaya karşı Yargıtay’da itiraz/temyiz süreci devam ediyor.

Nevin’in müebbet hapis cezası aldığı duruşmaların kronolojisi:

 

4 Ekim 2013

Nevin’in ilk duruşması, 4 Ekim 2013’te, yani olaydan 402 gün sonra yapıldı. Mahkemede, Nevin’e Nurettin Gider ile gönül ilişkisi olup olmadığı soruldu. Nevin, herhangi bir ilişkileri olmadığını, tecavüze maruz kaldığını anlattı. Mahkeme başkanının “Pişman mısın?” sorusuna, Nevin, “Pişmanım ama namus ve şerefim için yine yaparım, yine keserim,” dedi.

Yalvaç Cumhuriyet Başsavcısının olaydan 304 gün sonra hazırladığı 46 sayfalık iddianamede “tasarlayarak canavarca hisle kastan insan öldürme” iddiası yer aldı. Nevin için, “ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası” istendi.

Mahkeme heyeti, Nevin’in akli dengesinin yerinde olup olmadığının tespit edilmesi için Süleyman Demirel Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalı’ndan rapor isteyerek duruşmayı 15 Kasım 2013’e erteledi.

15 Kasım 2013

Nevin’in ikinci duruşmasına köy halkından çeşitli insanlar tanık sıfatıyla katıldı. Nevin’in avukatı Halil Hilmi Tütüncü, tanıkların ifadelerinin kulaktan duyma olduğunu anlattı ve Nevin’in tecavüze uğradığının açık olduğunu söyledi.

Tanık ifadelerinin ardından, mahkeme heyeti, Nevin’in tutukluğunun devamına karar verdi. Ayrıca dava dosyasının incelenmesi için SDÜ Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’na gönderilmesine karar verildi. Duruşma 10 Ocak 2014 tarihine ertelendi.

10 Ocak 2014

Üçüncü duruşmada, tanıkların ifadesinin dinlenmesine devam edildi. Nevin’in avukatı Halil Hilmi Tütüncü, ceza ehliyeti için istenen raporun alınması için hastaneye gönderildiğini hatırlatarak, dava dosyasında bununla ilgili hiçbir evrak olmadığını söyledi. Mahkeme heyetinden, raporların incelenmesi ve dava dosyasına eklenmesi talep edildi. Duruşma ertelendi.

17 Kasım 2014

İstanbul Adli Tıp Kurumu 4’üncü İhtisas Dairesi, Nevin’in suçu işlediği sırada akli dengesinin yerinde olduğu, zeka geriliği ya da herhangi bir akıl hastalığı olmadığı yönünde rapor verdi. Rapora iki üyenin karşıt oyuna karşı altı üyenin oyu ile karar verildi.

5 Aralık 2014

5 Aralık’taki duruşmada, adli tıp raporu incelendi. Nevin’in avukatı Hüseyin Aksoy rapora itiraz edecekleri belirtti. Nevin’e yapılan muayene ve tetkikler sonucunda kuruldaki karşıt oy kullanan iki üyenin kanaatinin önemli olduğunu söyledi. Nevin, “Bana kurulda bir şey yapmadılar. Sadece adımı, soyadımı ve kaç çocuğum olduğu soruldu. Sonra ‘çık’ dediler. İki günüm yollarda geçti. Kabul etmiyorum,” dedi.

Mahkeme heyeti, raporun yeniden alınması talebini reddetti ve raporun yeterli olduğuna hükmetti. Dava sürecinde Nevin’e yer gösterme yapılmadığı için savcı, yeniden keşif istedi. Olayda kullanılan bıçağın incelenmesi istendi.

Mahkeme heyeti, heyet değişikliği nedeniyle savcılığın taleplerinin bir dahaki celsede değerlendirilmesine karar vererek duruşmayı 12 Ocak’a erteledi.

12 Ocak 2015

Mahkeme heyeti, bir önceki duruşmada görev yapan savcının keşif talebinden vazgeçti. Başka bir ilde görevli olduğu için önceki duruşmaya katılamayan savcı Osman Çubuk, bıçağın incelenmesine ve olay yerinde yeniden keşif yapılmasına gerek olmadığını ifade etti. Savcı mütalaasına karşı, Nevin “Ben namusumu temizledim. Ne gönül ilişkim vardı ne de poz vererek fotoğraf çektirdim. Tanıkların hepsi onların yakını, para vererek konuşturdular,” dedi.

Mahkeme heyeti duruşmayı 25 Mart’a erteledi. Sürenin uzun olması nedeniyle dosyanın 9 Şubat’ta yeniden gözden geçirilmesine karar verildi.

25 Mart 2015

Nevin’in karar duruşması için Isparta’nın Yalvaç ilçesine giden feministler, adliye binası önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamanın ardından, aralarında avukatların da bulunduğu feminist kadınlar içeri alınmadı ve adliye binası önünde darp edildi. Kadınlar, başsavcı talimatıyla polisler tarafından merdivenden aşağı sürüklenerek şiddete uğradı. Sadece iki kişi içeri alındı. Duruşma hakimi, “Evet talimatı ben verdim, hiçbir izleyici istemiyorum,” dedi.

25 Mart’taki duruşmada, karar açıklandı: Nevin için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

Nevin için ne iyi hal ne de haksız tahrik indirimi uygulandı.

27 Mart 2015

Kocaeli Kadın Platformu, Nevin’e müebbet hapis cezası verilmesinin ardından eylem yaptı. Eylemde feminist kadınlar, “Kadınlara değil, tecavüz edenlere müebbet hapis verilsin,” “Erkek adalet değil, gerçek adalet!” diyerek yürüdü.

29 Mart 2015

Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu, Nevin için müebbet hapis cezası verilmesinin ardından “Erkek adalet değil, gerçek adalet!” demek için tüm kadınlara çağrı yaptı. 29 Mart 2015’te Galatasaray Meydanı’nda yapılan eylemde, “hayatlarını savunan kadınlar” için özgürlük istendi.

İFK, “Nevin’e Özgürlük” başlığıyla bir imza kampanyası başlattı. Kampanyaya, feminist bakış açısıyla online imza kampanyaları düzenleyen erktolia.org da destek verdi. http://erktolia.org/p1150/

16 Nisan 2015

Feminist sanatçılar, Nevin’i çizdikleri çarşafları İstanbul’un çeşitli yerlerine asarak eylem yaptı. “Kadınlara adalet için, yaşadığımız adaletsizlikleri çarşaf çarşaf ortaya döküyoruz!” başlığıyla çağrı metni yayımlandı. “Yıkamakla çıkmıyor, Nevin size bakıyor” şiarıyla, 16 Nisan 2015’te Galatasaray Meydanı’nda eylem yapıldı.

Ağustos 2015

İstanbul Feminist Kolektif, Ağustos 2015 Raporu’nu, “Kadınlar Hayatlarına Sahip Çıkıyor” başlığı ile yayımladı. Raporda, farklı şiddet biçimlerine maruz bırakıldığı için hayatını savunan kadınlar için adalet istendi.

23 Mart 2016

İstanbul Feminist Kolektif’in 2015 yılı boyunca aylık olarak yayımladığı raporlardan yapılan derlemeler ve raporlara konu olan kadınlarla söyleşileri içeren ‘Kirpiğiniz Yere Düşmesin’ – Kadınlar Hayatlarına Sahip Çıkıyor kitabı Güldünya Yayınları’ndan çıktı. Kitap, adını Çilem’in kadınlara gönderdiği mesajdan aldı.

14 Eylül 2017

Yargıtay duruşması görüldü. Yargıtay, Nevin’in cinayeti tek başına işlemediğine ilişkin soruşturmalar bitmeden önce yerel mahkeme kararı verdiği için kararın bozulmasına karar verdi.

2 Ocak 2018

Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu 2018’de Nevin Yıldırım’a Özgürlük diyerek Kadıköy’de eylem yaptı.

3 Ocak 2018

Nevin Yıldırım’ın duruşması yerel mahkemede yeniden görülmeye başlandı. Feminist avukatlar Nevin’in tahliyesini ve köylülerin çelişkili ifadeler verdiğini belirterek yeniden yapılan yargılamanın daha detaylı olmasını talep etti.  Nevin Yıldırım, duruşmada cinayeti kendisinin işlediğini söyledi. Nevin Yıldırım’ın tahliye talebi reddedilerek duruşma 24 Ocak’a ertelendi.

24 Ocak 2018

Feminist avukatlar bütün yargılama süreci boyunca Nevin’in “Tecavüze uğradım” ifadesinin mahkeme heyeti tarafından hiç araştırılmadığını ve yerel mahkemenin kararını Nevin tecavüze uğradığını söylemiyormuşçasına gönüllü bir ilişki yaşadığına inanarak verdiğini söyleyerek mahkemenin Nevin’in beyanını araştırması için İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Kurumu’ndan ayrıntılı bir rapor alınmasını talep etti. Savcı mutaalasında Nevin için müebbet talebini yineledi. Mahkeme heyeti adli tıp raporu talebini ve Nevin’in tahliye edilmesi talebini reddederek duruşmayı 21 Mart’a erteledi.

21 Mart 2018

Nevin Yıldırım’ın karar duruşmasını izlemek için Antalya, Adana ve İstanbul’dan feminist kadınlar Yalvaç’a gitti. Kendisine yıllarca tecavüz eden adamı öldürmek zorunda kalan Nevin’e ne haksız tahrik ne de iyi hal indirimi uygulandı. Mahkeme heyeti, Nevin’e müebbet hapis cezası verdi. Heyet, cezaevinde liseyi bitirip üniversiteye hazırlanmaya başlayan Nevin’e iyi hal indirimini bile çok gördü.

16 Mayıs 2019

Kadınları öldüren, tecavüz eden erkeklere en küçük bahanelerle hem iyi hal hem de haksız tahrik indirimi uygulanırken Nevin için verilebilecek en yüksek ceza Yargıtay tarafından da onandı. Yargıtay 16 Mayıs tarihinde yapılan duruşma sonrası, 23 Mayıs 2019’da açıkladığı onama kararı ile adaletin “erkek” olduğunu, erkekleri kollamaya devam edeceğini bize bir kez daha gösterdi. Bu karara ilişkin tek olumlu not; üye Meryem Üstüner’in haksız tahrik uygulanması gerektiğine ilişkin muhalefet şerhi düşmüş olması…

İç hukuk yolları tüketildi…

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının “haksız tahrik indirimi uygulamalı” gerekçesiyle 12 Temmuz 2019 tarihli itirazı üzerine Yargıtay 1. Ceza Dairesi 22 Ekim 2019 tarihinde Başsavcılığın itirazını yerinde görmeyerek reddetti.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı sanık lehine asgari oranda tahrik indirimi uygulanması gerektiği görüşüyle karar itiraz etti. Dosyanın 28 Kasım 2019 tarihinde Yargıtay Ceza Kurulu’na girişi yapıldı. Dosyayı değerlendiren Yargıtay Ceza Genel Kurulu müebbet hapis cezasını onadı.

Dava AİHM’de…

22 Eylül 2023 tarihinde Nevin Yıldırım davasıyla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuru yapıldı.

İngilizce çevirisi için / For the English translation 

3 YORUMLAR

 1. Hi,

  can someone please advise of Court outcome in English or German. Google translate does not do a good job.
  If someone is into punk rock music, you may refer to below link. It is a song in solidarity for Nevin.
  Many infos I’ve had when writing the lyrics were from using English and Turkish online news (translated via google). So, if there are errors I am not aware of, please let me know.
  If you have a current press statement in English this would be great as it is really hard to get information beyond the articles from 2012 and I would like to share on social media Nevin’s ongoing struggle.

  Thank you // teşekkür ederim – Grobi

 2. Yaşananların Nevin’in çiçekli örtüsünün prizmasından geçerek en sonunda çiçeklenmesi. Her şeyin en sonunda güzel olması, mutsuz sonların aslında sondan bir önce olması ve ondan sonra zaten mutlu son gelmesi” isimli çalışmam

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.