Nevin Yıldırım 29 Ağustos 2012’de kendisine sürekli tecavüz eden ve bunu rahatça sürdürebilmek için Nevin’i tehdit eden Nurettin’i öldürdü; kesik kafasını bir çuvala koydu ve köy meydanına attı: “Alın işte, namusuma uzananın kellesi!”. Kendi hayatına sahip çıkmak, yaşamına devam edebilmek için öldürmek zorunda bırakılan bir kadın önce köy mahkemesinin önüne çıktı, sonraysa devletin yüce mahkemesinin önüne…

Nevin tutuklandığında hamileydi. Tecavüz sonucu oluşan hamileliği sonlandırmak istedi. Ancak hukuk izin vermediği için doğurmak zorunda kaldı.

Nevin’in davası 23 Mart 2015 tarihinde sonuçlandı. Nevin’e müebbet hapis cezası verildi. Dava dosyası hala Yargıtay’da ve incelenmesinin bitmesi bekleniyor. Nevin tutuklandığından beri sürecin takipçisi olan İstanbul, Antalya ve Adana’dan feminist kadınlar Nevin’le dayanışmayı sürdürüyorlar.

Nevin Yıldırım yargılama sonucunda müebbet hapis cezası aldı. Nevin’in feminist avukatları davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıdılar. 22 Eylül 2023’de AİHM’ye yapılan başvurunun sonucu bekleniyor.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.