Hollandalı feminist şarkıcı Cobi Schreijer 25 Nisan 1922’de Amsterdam’da doğdu. 1970’lerin başında kadın hareketinde çok aktif oldu ve türküler, baladlar ve sosyalist feminist mücadele şarkıları söylemeye başladı. Ayrıca birçok hevesli şarkıcının halk evlerinde sahne almasına yardım etti.

Cobi Schreijer sosyal demokrat bir işçi sınıfı ailesinde büyüdü. 16 yaşındayken ‘Varamountgirls’ radyo korosuna katıldı. Bu korodan, Amerikan şarkılarını uyum içinde söyleyen üçlü kız grubu Novelty Sisters’a (Yenilikçi Kız Kardeşler) geçti. 20 yaşında evlenip beş yıl sonra boşandı. Nazi işgali sırasında, sosyal çalışmalar yapan bir dernekte çocuklara öğretmenlik yaparken sokak şarkılarının gücünü keşfetti. 1947’de Endonezya’daki ordu kamplarında Novelty Sisters turnesi sırasında halk şarkılarının ve baladların önemini fark etti.

Hollanda’ya döndüğünde, Cobi eğitim merkezlerinde ve halkevi sahnelerinde türküler söyledi. 1951’de müzik eğitimi almaya başladı. 1952’de hamileyken ikinci kez evlenip, öğrenimini yarıda bıraktıysa da düzenli olarak sahneye çıkmaya devam etti ve şarkı repertuarını hızla genişletti. 1962’de Haarlem’de kendi tavernasını açtı fakat parasızlıktan 1969’da kapatmak zorunda kaldı. Birçok Hollandalı ve yabancı ozan ve halk şarkıcısı ulusal ve uluslararası kariyerlerine burada başladı. Bu arada 1964’te tekrar boşandı ve turneleri, radyo programlarına katılımı ve kayıtlarının yanı sıra iki çocuğuna tek başına baktı.

1970’lerde Cobi Schreijer Kızıl Kadınlar ve Dolle Mina (Deli Mina) gruplarına üyeydi. Kadın hareketi içinde dezavantajlı kadınların çıkarlarının unutulmaması gerektiğini sıklıkla ve sert bir tavırla dile getirdi.

Cobi, kadın hareketinin devreye girdiği her yerde şarkı sözü yazdı ve sahne aldı. İkinci dalga feministlerin protesto şarkıları olan ‘Rebelse meid’ (Asi kız), ‘Meisje op fabriek’ (Fabrika kızı) ve ‘Abortuslied’ (Kürtaj şarkısı) gibi şarkıları söyledi ve o dönemde aktivist olan herkes bu şarkılara eşlik etti.

Başarılı bir kadın şarkıları koleksiyonu olan ‘Sanseveria’yı derledi, ardından ‘Sara, eteğin düşüyor: Kadınların şarkı kitabı’ adıyla yeniden yayınladı (1980). Her şarkının sözlerinin kökeni ve anlamı hakkında bilgi verdi. 1998’de son CD’sini çıkardı. Toplamda 15 plak ve CD yaptı. Angelina van den Berg Zaman Denizinde adlı biyografisini 2003 yılında yazdı. 1 Aralık 2005’te, 1998’den beri kaldığı sanatçılar için bir bakımevi olan Rosa Spierhuis’te öldü.

‘A Rebellious Girl is a Pearl in the Women’s Lib’ (Asi kız kadın mücadelesinde bir incidir) albümünden ‘Huisvrouwen’ (Ev kadınları) şarkısı:

‘Ballade van de Vrouwen’:

Klein Ritueel (1998) albümünden ‘Moeder Medea’:

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.