Filme ait bir DVD kapak resmi

1959’da Fichermont’ta bir Dominik manastırına katılıp, rahibe olduktan sonra da Luc-Gabrielle ismini alan Jeanine-Paule Marie Deckers, 17 Ekim 1933’te Belçika’da doğdu (bazı kaynaklar doğum tarihini 1928 olarak belirtiyor). Yıllarca kendi yazdığı şarkıları gitar eşliğinde söyledi. 1961’de Brüksel’deki Philips Records adında bir müzik yapım şirketiyle görüştü ve nihayetinde, hiçbir beklentisi olmayan küçük bir kayıt yapmaya karar verdiler ama Rahibe Luc-Gabrielle’in sesi dört rahibeden oluşan bir koroyla önce plak şirketini, çok geçmeden de dünyayı etkiledi.

1963’te popüler olan aynı zamanda albümün de ismi olan Dominique adlı Fransız şarkısını söyleyen Belçikalı şarkıcı lezbiyen Katolik rahibe Jeanine Deckers, “Gülen Rahibe” (Fransızca Soeur Sourire veya İngilizce “Sister Smile”) ya da Amerika başta olmak üzere İngilizce konuşulan bölgelerde “Şarkı Söyleyen Rahibe” (“The Singing Nun”) olarak da bilinir. 1960’lı yıllarda uluslararası düzeyde en çok dinlenilen şarkı (hit müzik) haline gelen Dominique şarkısı 1964’te “En İyi Dini Şarkı” (Best Gospel or Other Religious Recording) dalında Grammy Ödülü kazandı. Amerika ve ardından Avrupa’ya sürülen albümün, Elvis Presley’i dahi geride bıraktığı biliniyor. Hatta The Ed Sullivan Show adında bir televizyon programına katılıyor. Buradan elde edilen gelirse Kongo misyonu için Dominik manastırına verilmiş.

Deckers’ın hayatını konu alan The Singing Nun (1966) adlı bir Amerikan drama filmi vizyona girer. Bu arada Deckers, yine aynı yıl bağlı olduğu Belçika’da bulunan bir Dominik tarikatından (Missionary Dominican Sisters of Our Lady Fichermont) anlaşmazlıklar nedeniyle 1965’te ayrılır ve hayatına müzisyen olarak devam eder. Deckers, 1967’de çocukluk arkadaşı fizyoterapist ve kendisi gibi eskiden rahibe olan Annie Pécher (1944-1985) ile ilişki yaşamaya başlar. Bu arada 1964’te Soeur Sourire adında çıkardığı Her Joy Her Songs adındaki yeni albümünde Fransızca La Pillule D’Or adında doğum kontrolünün lehine olan politik bir şarkıya yer verir. Bu radikal duruşu benimsemesi ve Pécher ile olan eşcinsel ilişkisini açıkça yaşamasına çok geçmeden Hristiyan muhafazakar çevreden tepkiler gelir. İkisinin de dini hayatı geride bıraktığı biliniyor.

Jeanine Deckers ve Annie Pécher

Deckers ve Pécher, 1983’te otistik çocuklar için birlikte bir okul açarlar. Daha sonra Belçika hükümeti Deckers’ın elde ettiği tüm kazancı manastıra bağışladığı bilindiği halde 1980’lerin başında Deckers’ın Dominique şarkısının kazancından 63.000 Amerikan Doları vergi borcu olduğunu bildirir. Bu vergi borcunu ödeyecek parası olmayan Deckers, borcunu ödemek için çok uğraşmış. Hükümetin Pécher ile birlikte açtığı okulu kapatmakla tehdit ettiği hatta okulun maddi kaynaksızlıktan battığı biliniyor. Zamanla anksiyete ilaçlarına bağımlı hale gelen Deckers, mali durumu nedeniyle de ağır bir depresyona girer ve geçirdiği sinir krizleri artar. Böylece hem sakinleştirici (tranquilizer) hem de alkol bağımlısı olur.

Yaşanan bu zorlu ve üzücü olaylar üzerine Deckers ve Pécher aile ve arkadaşlarına mektup yazıp 1985’te birlikte intihar ederler. İntiharın hükümetin Dominique şarkısı için para talep etmesinden sonra gerçekleşmesi pek çoğumuza bunun onları depresyona soktuğunu ve ardından da intihara sürüklediğini düşündürtüyor. Yazdıkları veda mektubunda maddi zorluklarından bahseden Deckers ve Péche, aşırı dozda barbitürat ve alkol alarak intihar ediyor. Bu mektupta şu ifadelerin yer aldığı ileri sürülüyor: “Tanrımız, Babamızla buluşmak için birlikte gidiyoruz. Bizi bu mali fekaletten ancak o kurtarabilir.” İntihar ederek ölmeleri Katolik Kilisesi’nin ayin ve gömme işlemlerini yapmasına engel olmamış ve ikisi birlikte gömülmüşler.

29 Mart 1985 yılında birlikte olduğu Annie Pécher ile Wavre, Belçika’da yaşadıkları apartman dairesinde intihar eden Jeanine Deckers’a dair herhangi bir bilgiye ne yazık ki sadece müzikle ilgili web sitelerinde rastlayabiliyoruz. Bunda kuşkusuz manastırdan ayrılıp hayatına müzisyen olarak devam etmesinin payı büyük.

Birlikte gömüldükleri mezar. Mezar taşlarındaysa Jeanine’nin bir şarkısından alınan Fransızca “Ruhunun bulutların arasından uçtuğunu gördüm” yazıyor.

Kaynakça

http://www.back2stonewall.com/2020/01/lgbt-history-tragic-life-jeanne-deckers-aka-singing-nun.html

https://www.udiscovermusic.com/stories/the-sad-tale-of-the-singing-nun/

http://www.awardsandshows.com/features/grammy-awards-1964-216.html

https://www.newwaysministry.org/2020/04/18/remembering-jeanne-deckers-the-lesbian-catholic-who-won-fame-as-singing-nun/

https://www.findagrave.com/memorial/91851626/annie-pecher

https://www.allmusic.com/artist/soeur-sourire-mn0000038958/biography

Bir cevap yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here

nine − 8 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.