Eski kocanın azmettirdiği kendi oğlu tarafından öldürülen Hanime Aslan davasının, üçüncü duruşması öncesinde Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu, Çağlayan Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı.

Hanime Aslan, 13 Mart 2014 tarihinde, tehdit ve hakaret nedeniyle eski kocaya açtığı davalardan birinin karar duruşmasına giderken, oğlu Dursun Zehir tarafından adliyenin ortasında öldürülmüştü.

Eşinden yıllarca şiddet gören, boşandıktan sonra da ölüm tehditleri almaya devam eden Hanime, eski kocaya birçok dava açmıştı. O davalardan birinin karar duruşmasına giderken polisten koruma talep eden Hanime Aslan adliyeye de iki polis ile gelmişti.

Hanime, duruşma çıkışı yanındaki koruma polisleriyle beraber oğlu tarafından kurşun yağmuruna uğramıştı. Bu saldırıda Hanime ve koruma polislerinden biri hayatını kaybetmiş, bir güvenlik görevlisi de yaralanmıştı.

1 Haziran 2013 tarihinde başlayan davanın ilk duruşmasından beri İstanbul Feminist Kolektif’in takip ettiği davanın karar duruşmasında mahkeme; sanık Dursun Zehir’i annesi Hanime Aslan ve koruma polisi Emrah Taşdemir’e yönelik “kasten insan öldürme” ile TCK 82/1-d ve son maddesi uyarınca ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasına, eski koca Hızır Zehir’in de “kasten insan öldürmeye yardım etme” suçundan 20 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına hükmetti.

Davada sanık Hızır Zehir’in ceza almasında, feminist avukatların dava üzerindeki titiz çalışmalarının etkisi büyük oldu. Feministlerin ve kadın örgütlerinin davayı ısrarlı takip etmelerinin sonucunda -Hızır Zehir’in beraatini talep eden savcıya rağmen- mahkeme heyeti Hızır Zehir’e ceza verdi.

Bu davayı önemli kılan başka durum ise Hanime Aslan’ın adliye önünde, koca şiddeti ile ilgili davanın çıkışında, koruma polisi yanındayken öldürülmesiydi.

http://bianet.org/bianet/kadin/157988-kadin-orgutleri-kadinlari-korumak-icin-erkekleri-engellemelisiniz

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.