“Onlara hak ettikleri değeri verebilmek için yeni bir kelimeye ihtiyacımız var… mesela vulvik gibi?” Janelle Monáe, Pynk.

Chitra Ramaswamy

Pop yıldızının Pynk videosu adeta Vajina Monologları’nın yeni bir versiyonu gibi. Keyiflendiren, moral veren ve ince bir şekilde işlenmiş yıkıcı bir klip.

“Onlara hak ettikleri değeri verebilmek için yeni bir kelimeye ihtiyacımız var… mesela vulvik gibi?” Janelle Monáe, Pynk.

Vajina her zaman güzel şekilde anılmayabiliyor. Ya Amerika başkanı tarafından “tutuluyor”[1], sosyal medyada trolleniyor, labioplastiye[2] doğru ilerliyor, her ay kan akıttığı için güvenilmiyor ya da bitmek bilmeyen cinsiyetsiz tuvalet tartışmalarında silah haline geliyor. Bu yüzden de, Janelle Monáe gibi siyah, queer, işçi sınıfı kökenli bir sanatçının en son yayınladığı müzik klibinde dev ve ağız sulandıran bir vajina şeklindeki pantolonuyla eğlenmesi, hem neşe hem de moral veriyor.

Monáe’nin Emma Westernberg tarafından yönetilen ve Monáe kadar hayranlık uyandıran Grimes’in düet yaptığı Pynk klibi, vajinaya queer, cilveli ve enfes seksilikte bir övgü gibi. Pantolonun bacakları pembe vajina dudaklarına haline getirilmiş çatlaklar: bundan daha gay bir şey düşünemiyorum. Videoda Monáe ve ona eşlik eden kadın çetesi çölde hoplayıp zıplıyor, pembe, üzeri açık bir araba sürüyor, üzerinde “Ben de seninkini tutarım” gibi sloganların olduğu iç çamaşırları giyiyorlar. Gerçekten de vajinalara hakkını verebilmek için, “fallik” kavramına denk düşen dişil bir kavram bulmamız gerekiyor. Vulvik bu kavram olabilir mi?

İşte 21. yüzyılda siyah kadınların vajinalarının gücüne sahip çıkmaları tam olarak böyle olur: eğlenceli ve kapsayıcı. Bütün klip ince, hemen göze çarpmayacak şekilde hazırlanmış ve fakat aynı zamanda da oldukça yıkıcı. Klibin bir noktasında Monáe’nin kız arkadaşı olduğu iddia edilen oyuncu Tessa Thompson, arsız bir sırıtışla Monáe’nin vajina bacakları arasından kafasını  ıkartıyor. Klip boyunca birden fazla, nasıl desem, vulvik sahne var: Buzlu lolipoplar eriyor ve manikürlü tırnaklar donutların ortasındaki deliklere giriyor. Fakat klibin vurgusu oldukça ciddi. Bütün kadınlar vajina şekilli pantolon giymiyor çünkü tüm kadınların vajinası yok. Ya da Monáe’nin twitter’da dediği gibi “vajinanın olup olmaması” fark etmiyor. “Siyah kadınlara kendi Vajina Monologları’nı” verdikleri için teşekkür edilen Thompson bu teşekkürlere şöyle cevap veriyor: “Tüm siyah kızlar, vajinası olmayanlar: sizi duyuyorum”. Vajinalarla herkes oynayabilir, vajinalar herkes tarafından kutlanabilir; fakat herkes ona saygı göstermek zorundadır.

Ben büyürken, çok da uzun zaman evvel değil aslında, Whitney Houston’ın ten renginin, fotoğraflarda açılarak yayınlandığı iddia edilmişti. Siyah sanatçıların “sınırı geçmesi” rutin bir beklentiydi. Diğer bir ifadeyle, eğer başarılı olmak istiyorlarsa daha beyaz olmak zorundaydılar. Monáe’nin internette kargaşa yaratan klibi siyahi kadın cinselliğinin açık şekilde kutlanması gibi. Açık söylemek gerekirse, vajinanız olsun ya da olmasın, bu ilerleyişin kendisi kutlamaya değer.

Bu yazı 16 Nisan 2018’de The Guardian sitesinde yayınlandı.

Çeviren: Cansu Bakar

[1] Ç.N. Trump, ortaya çıkan 2005 yılına ait bir ses kaydında “Güzel olanlardan otomatik olarak etkileniyorum. O anda onları öpmeye başlıyorum” minvalindeki yaptığı tacizleri ortaya döken kaydın ilerleyen kısımlarında “Ünlü olduğunda her şeyi yapabilirsin. Vajinalarından yakalayabilirsin, her şey serbest” diyor.

[2] Ç.N. Labioplasti: Vajinalardaki iç ve dış dudakları değiştirmeyi hedefleyen estetik ameliyat prosedürüdür.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.