Aşağıdaki yazı ABD’de yapılmış bir araştırma hakkında, kadınların orgazmının illa ki cinsel birleşmeye bağlı olmadığını, oral seks başta olmak üzere kadınların hangi koşullarda orgazm olduklarını açığa çıkarıyor. Sır değil elbet, biz kadınlar nasıl orgazm olacağımızı biliyoruz ama araştırmanın da gösterdiği gibi erkek partnerlerimiz ya bilmiyor ya da umursamıyorlar. Özellikle de heteroseksüel kadınların yarısından fazlasının sadece penetrasyonla orgazma ulaşamıyor olması, cinsellikten alınan hazzın penisle sağlanabileceği mitinin erkek egemen kurgudan başka bir şey olmadığını bir kez daha gösteriyor.

Kimberly Lawson 

“Yakalanması zor kadın orgazmı”nı yakalamak o kadar da zor değil—lezbiyenlere sorun.

Archives of Sexual Behavior dergisinde Şubat 2017’de yayınlanan bir çalışmaya göre lezbiyenler, “yakalanması zor kadın orgazmı”nı elde etmenin o kadar da zor olmadığını gösterdiler.

Erkeklerin kadınlardan daha sık orgazm olduğunu ileri süren çok sayıda araştırma kaynağı ve kadın dergisi makalesi mevcut. Chapman Üniversitesi ve Kinsey Enstitüsü’nden bir araştırmacı ekibi orgazm sıklığını incelerken bir adım daha atıp hetero erkek ve kadınların yanı sıra gey, lezbiyen ve biseksüellerin orgazm sıklığına da baktılar. (Lezbiyen, gey ve biseksüel kadınlardan oluşan geniş bir örneklem grubunda orgazm sıklığını araştıran sadece ikinci çalışma bu. İlki bekarlara odaklandığı halde, bu çalışma herhangi bir ilişki yaşayanlarla yapılmış.) Aynı zamanda hangi davranış ve pratiklerin orgazm sıklığıyla ilişkili olabileceğini anlamak da amaçlanmış.

Ankete 52 binden fazla insan katılmış. Örneklem, hetero 26,032 erkek ve 24,102 kadın, 452 gey erkek, 340 lezbiyen, biseksüel 550 erkek ve 1,112 kadını içeriyor. Etnisite, eğitim, evdeki çocuk sayısı gibi kişisel özellikler hakkında bilgi toplanırken, cinsel davranışlar da sorgulanmış. Katılımcılara oral seks yapma ve yapılma sıklığı; partneriyle cinsellik hakkında konuşup konuşmadıkları; masajdan cinsel performans artırıcı ilaç almaya ve kadın iç çamaşırı giyme, şaplak atma, kayıt alma, üçlü yapmaya kadar değişen çeşitli özel cinsel eylemlere girişip girişmedikleri sorulmuş.

Araştırmacılar aynı zamanda katılımcıların en son gösterdikleri cinsel davranışın ayrıntılarını da bilmek istemiş: partnerin havaya girmek için argo konuşmak ya da müzik çalmak gibi herhangi bir şey yapıp yapmadığı, ne kadar sürdüğü vb.

Yazarlara göre çalışmanın en büyük hedefi, sık ve seyrek orgazm yaşayan insanların tutum ve davranış profilini çıkarmakmış.

Verileri analiz ettikten sonra çıkan sonuçlar, “orgazm aralığı” (orgasm gap) denen şeyi doğrulamış: Erkekler daha sık orgazm oluyorlar. Yine de ilginç olan, hetero ve lezbiyen kadınlar arasındaki ve seks sırasında ne sıklıkta orgazm olduklarını bildirmelerindeki farklılık. Lezbiyenlerin yüzde 88’i, yakın partnerle genellikle ya da her zaman orgazm olduğunu söylerken, hetero kadınlarda bu oran yüzde 65 civarında.

Çalışmanın baş yazarı David Frederick bu çalışmanın sonucunun “hetero erkek ve hetero kadın arasındaki orgazm aralığının kapatılabileceğini” düşündürdüğünü söylüyor. “Kadın orgazmıyla ilgili tavsiye veren binlerce dergi makalesi ve kendine-yardım (self-help) seks kitapları var. Bu çalışmanın bir amacı, hangi özgül eylemlerin kadınlarda orgazm sıklığıyla en yakından ilişkili olduğuna bakmaktı. Her kadın illa ki daha sık orgazm olmak istemeyebilir, fakat isteyenler için, cinsiyet farklılıklarını anlamak aralığı kapatmanın yollarını işaret edebilir.”

Çalışmaya göre “sık orgazm olan kadınları, olmayanlardan farklılaştıran bazı davranışlar: yatakta ne istediklerini talep etmek, partnerlerini yatakta yaptıkları bir şey için övmek, telefon ya da email yoluyla cinsel çağrışımlı takılmak, seksi iç çamaşırı giymek, yeni seks pozisyonları denemek, anal uyarım, cinsel fanteziler hakkında konuşmak ya da uygulamak, seksi konuşmalara girişmek ve cinsellik esnasında sevgi ifade etmek.”

Yine de bir kadının ne sıklıkta orgazm olduğunu en iyi öngören, kendisine ne sıklıkta oral seks yapıldığıdır. Çalışmada ifade edildiği üzere “daha sık orgazm olan kadınların daha fazla oral seks yapılan, seks süreleri daha uzun olan ve ilişkisinden daha tatmin olan kadınlar oldukları bildirilmiştir. Kadınlar için cinsel birliktelik esnasında oral seksi diğer eylemlere dahil etmenin özel bir önemi bulunuyor.”

Şaşırtıcı bir şekilde Frederick diyor ki “oral seks bir şekilde yaygın. Çiftlerin yarısından biraz azı sık sık ya da her zaman cinsel yakınlık esnasında oral seksi ilişkiye dahil ediyor.”

Araştırmadaki pek çok kadına göre, “vajinal birleşme orgazm için zorunlu değil. Genital uyarılma, öpüşme ve oral seks dahil olunca hetero kadınların yüzde sekseni neredeyse her zaman orgazm olduklarını söylüyorlar.”

Kinsey Enstütüsü öğretim üyesi ve çalışmanın ortak yazarı Elisabeth Lloyd’a göre bu üç hareketin birleşimine “altın üçlü” deniyor. Yazara göre kadın bakış açısıyla, çalışmadan çıkan en işe yarar bilgi cinsel birleşme esnasında orgazm olmayan bir kadının bu yöntemler ile cinsel partneri ile orgazma ulaşma ihtimalinin yükseldiğinin doğrulanmış olması.

Lloyd, çalışmaya göre, orgazm olan lezbiyen ve hetero kadınlar arasındaki oran farkı, kadınlarla seks yapan kadınlardan “öğrenilecek bir şeyler” olduğunu gösteriyor diyor. “Eğer hetero çiftler, kadının gerçekten orgazm olmasını istiyorlarsa, lezbiyenlerin sıklıkla yatakta bu yaptıklarını kendileri de yapabilirler.”

Çeviri: Suzan Saner, Selime Büyükgöze

Bu yazı, 23.02.2017 tarihinde Broadly’de yayınlanmıştır.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.