Tarihinin 26 Nisan 2008’e uzandığı düşünülen – ‘düşünülen’ çünkü aslında nasıl başladığına dair hiçbir bilgi yok – bu günün anlamı ve amacı lezbiyenlerin görünmezleştirilmesiyle mücadele etmek ve lezbiyen kimliğini hatta daha doğrusu çok çeşitli lezbiyen kimliklerini kutlamak. Çünkü hem homofobi hem kadın düşmanlığından kaynaklanan bu görünmezlik nedeniyle lezbiyenlik ‘göründüğü’ nadir anlarda da belli başlı klişelere, kalıplara, stereotiplere sıkışmaya mecbur ediliyor. Bunlar da genellikle ya aşırı ‘cinselleştirilmiş’ (yani çoğunlukla erkeklerin tüketimi için üretilmiş bir seks fantezisi) ya da cinsellikten tamamen arındırılmış (‘çirkin’, ‘çocuksuz’, ‘şişman’, ‘erkek bulamadığı için lezbiyen olmuş’, ‘mutsuz’ vs.) oluyor. Sonuçta lezbiyen görünürlüğü için, lezbiyenlerin kamusal alandan ve tarihten silinişini önlemek için kutlanmaya başlamış bir günün kendisinin tarihinin silinmiş olmasındaki ironiyi görmemek mümkün değil! Ama yine de lezbiyenler yılmıyorJ

ABD’de başladığı varsayılan ve daha sonra uluslararası bir hâl alan (hatta örneğin, 2018’de öldürülen Brezilyalı feminist Marielle Franco’nun Brezilya’da Lezbiyen Görünürlük Günü için çalışmalar başlattığı biliniyor) Lezbiyen Görünürlük Günü, Wikipedia’daki bir “LGBT Farkındalık Dönemleri” sayfasında listeleniyor. Özellikle ABD’de neden Lezbiyen Görünürlük Günü’nün görünmez kaldığına dair çokça tartışma var. Bunun sebepleri arasında genel anlamıyla homofobi ve kadın düşmanlığının yanı sıra LGBTİ+ çevreler içerisinde lezbiyenliğin arka plana itilmesi, ‘lezbiyen’ kelimesine ekstra negatif anlamların yüklenmesi de ifade ediliyor. Yani lezbiyenliğin ana akım tarih ve temsiliyet alanının haricinde, LGBTİ+ tarihi ve temsiliyet alanı içerisinde de silikleştirildiği söyleniyor. Buna örnek olarak da televizyondaki LGBTİ+ karakterler arasında dahi (ki bunlar da milyonlarca sayılmaz!) pek fazla lezbiyen bulunmaması, çoğunun beyaz erkekler olması gösteriliyor. Daha çok Amerika ve İngiltere bağlamlarında yürüyen bu tartışmalarda, LGBTİ+ çevreler içerisinde lezbiyenliğin ‘revaçta’ olmamasına bir sebep olarak da lezbiyenlikle trans dışlayıcılığın özdeşleştirilmesine (kadınları sevmenin bir cinsel organı sevmek olarak lanse edilmesine) işaret ediliyor. Bunun karşısında, 26 Nisan’da, kadınlar lezbiyen görünürlüğünün yanı sıra lezbiyen kimliklerinin, varoluş biçimlerinin çeşitliliğinin-kesişimselliğinin görünürlüğü için de uğraşıyorlar. Bir kesimin tutumu olan trans dışlayıcılığın kendilerini bir bütün olarak ifade etmekten çok uzak olduğunu anlatmaya çalışıyorlar. Ve yalnızca bu da değil: Butch-femme ikileminin dışındaki lezbiyen kimlikler-pratikler, beyaz olmayan (siyah, Asyalı, Latin Amerikalı, farklı etnik kökenlerden vs.) lezbiyenler, kuirler, yaşça büyük olanlar, engelli olanlar – hepsinin hikâyesini anlatmak ve tüm bu hikâyelerin toplamına bakmak için Lezbiyen Görünürlüğü Günü önemli diyorlar.

Türkiye’de de patriyarkaya ve homofobiye inat “burdayız aşkım!” 2018’de Lezbiyen Görünürlüğü Günü’nde Kaos GL “Söylemekten Çekinme: Lezbiyen” broşürünü yayınlamıştı. Bu sene de Lezbiyen Görünürlüğü Günü kapsamında yapılacak etkinlikleri destekleyeceğini söylediği bir çağrı yaptı.

Yine 2018’de, “Hislendiğimiz, crushlandığımız, rüyalarımıza giren ünlülere açılıyor, yazılıyor, teklif ediyoruz!” diyen lezbiyen bir grup, 26 Nisan’da #lezbiyenaçılmagünü etiketiyle Twitter’da kampanya başlatmıştı.

 

https://catlakzemin.com/26-nisan-lezbiyen-gorunurluk-gunu/

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_LGBT_awareness_periods

https://www.afterellen.com/people/535837-know-lesbian-visibility-day

https://www.pinknews.co.uk/2018/04/26/lesbian-visibility-day-campaigners-what-it-means-to-them/

https://medium.com/@ctrizzo/the-dangerous-territory-of-lesbian-visibility-day-4eaa9c0f1de1

https://www.thelily.com/on-lesbian-visibility-day-commemorate-the-successes-and-recognize-the-work-that-remains/

https://kaosgl.org/sayfa.php?id=28018

https://kaosgl.org/sayfa.php?id=28018

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.