Meksikalı ve Amerikalı feminist yazar ve şair Gloria M. Anzaldúa 26 Eylül 1942’de Amerika’nın Teksas eyaletinde doğdu.

En çok bilinen iki kitabından biri kişisel hayatına ve deneyimlerine dayanan otobiyografik kitabı Sınırlar: Yeni Mestiza (Borderlands/La Frontera: The New Mestiza)’dır. İkincisi de ikinci dalga feminizmin beyaz ve heteroseksüel kadınları merkeze alan evrensel kızkardeşlik söylemine karşı oluşan meydan okumanın ana metinlerinden biri olan, kendisi gibi Meksikalı-Amerikalı Cherríe Moraga ile birlikte düzenledikleri Benim Sırtım Olan Bu Köprü (This Bridge Called My Back).

Teksas-Meksika sınırında geçirdiği yaşamı yazılarının, şiirlerinin ve kuramının temelini oluşturdu. Sadece ulusal sınırlara değil, Meksikalı-Amerikalı bir lezbiyen feminist olarak içinde olduğu toplulukların da sınırlarına sıkışan Anzaldúa, Sınırlar isimli kitabında ‘yeni melez bilinci’ kavramını ortaya attı. Sınırların dışlayıcılığına karşı sınırda yaşamanın insanın yekpare ve homojen diye düşünülen benliğinde yarattığı parçalanmaları merkeze alarak direniş oluşturmayı önerdi. Birden fazla kimliği aynı anda taşımanın, kendini ve feminist siyaseti bunu kabul ederek kurmanın kapsayıcılığını vurguladı. Bunu yaparken Amerika’da Meksikalıları aşağılamak için kullanılan ‘mestiza’ kavramını politikleştirerek yeniden tanımladı ve baskın kimliklerin ötekilerini birlikte hareket etmeye çağırdı. Kitapta ayrıca yazının kendisi de bu parçalı öznelliği yeniden yaratıyor. Anzaldúa kitabında İngilizce ve İspanyolca dillerini, düz yazı ve şiiri yan yana koyuyor ve sınırların ötesine geçmek için bir çağrıda bulunuyor.

Gloria M. Anzaldúa 15 Mayıs 2004’te California’da hayatını kaybetti.

Kaynaklar

Gloria E. Anzaldúa (1987) Borderlands/La Frontera: The New Mestiza

Cherríe Moraga & Gloria Anzaldúa (1981) This Bridge Called My Back

https://t24.com.tr/k24/yazi/edebiyatta-feminizm,1120

https://acikradyo.com.tr/arsiv-icerigi/sinirda-yasamak

https://legacy.lib.utexas.edu/taro/utlac/00189/lac-00189.html

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.