Valerie Jean Solanas, 9 Nisan 1936 tarihinde New Jersey’de doğdu. Maryland Üniversitesi’nin psikoloji bölümünü bitirdi. Minnesota Üniversitesi’nde bir yıl kadar yüksek lisans yaptı.

Valerie, okulunu bitirdikten sonra sokaklarda yaşamaya başladı. Geçimini fahişelikten sağlıyor, bir yandan da tiyatro oyunları yazıyordu. “Erkek düşmanı bir fahişe ve dilencinin yaşadıklarını” konu alan Up Your Ass (Kıçınıza girsin) adlı senaryosunu 1967 yılında sanatçı Andy Warhol’a verererek, ondan senaryoyu değerlendirmesini istedi. Bu arada Warhol’un filmlerinden bir iki tanesinde küçük rollerde oynadı. Warhol, Valerie’nin ‘Kıçınıza Girsin’ senaryosunu ne film ne de oyun olarak değerlendirmeyi düşünmediğini söyledi.

Aynı dönemlerde Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu’nu yazan Valerie Solanas, ‘Kıçınıza Girsin’ metnini Warhol’dan geri istedi. Warhol, Valerie’ye senaryoyu kaybettiğini söyledi. Solanas, senaryoyu kaybettiği için kızdığı ve hakkını yediğini düşündüğü Warhol’u, 3 Haziran 1968’de tabancayla vurarak yaraladı ve gidip polise teslim oldu. Karakola vardığında onu karşılayan gazetecilere; “Andy Warhol’u vurdum. Hayatım üzerinde çok fazla denetimi vardı”, “Onu vurmak için birçok sebebim var. Manifestomu okuyun, kim olduğumu anlarsınız” dedi. Eylemi, bütün dünyada yankı uyandırdı.

Valerie, 26 Nisan 1988’de San Francisco’da bir otel odasında hayatını kaybetti. Valerie’den bize geriye kalanlar ise; Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu (SCUM), Andy Warhol müzesinden derlenerek ortaya çıkan ‘Kıçınıza Girsin’ oyun metni, onu tanıyanların anıları, gazete kupürleri, bir iki röportajı ve bir iki fotoğrafından ibaret.

Valerie Solanas’ın Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu’nu Türkçe’ye Ayşe Düzkan çevirdi. Kitap hakkında Hande Öğüt’ün yazdığı yazı ise bize Valerie’yi anlamak için imkan sunuyor.

http://www.sanatlog.com/edebiyat/ayrilikci-feminizmin-ofkeli-gerillasi-valerie-solanas/

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.