26 Nisan 2012: Pussy Riot’a özgürlük!

0
274

Pussy Riot adlı feminist punk eylem kolektifinin Rusya’da tutuklanan üç üyesiyle dayanışmak için, lgbti’ler, feministler ve Direnişin Ritimleri İstanbul’daki Rusya konsolosluğu önünde bir eylem düzenledi. İstanbul’daki Rusya Konsolosluğu önünde düzenlenen eylemde, Rusya’da “holiganlık”la suçlanan feminist punk eylem kolektifinin cezaevindeki üç üyesine özgürlük istendi.

Ekim 2011’de kurulan Rusyalı feminist punk eylem kolektifi Pussy Riot, Moskova’da bir katedralde “Bakire Meryem Feminist Oldu/ Bakire Meryem, Putin’i Tarumar Et” nakaratlı bir “punk duası” seslendirdi. Birkaç dakika süren eylemde, grup üyeleri güvenlik tarafından dışarı çıkarıldı. Aynı gün internete yükledikleri eylem videosu bir günde 600 bin kişi tarafından izlendi.

4 Mart 2012’de, Başbakanlık seçimlerinin olduğu gün, grup üyelerinden çevreci aktivist Maria Alyokhina ile sivil haklar aktivisti Nadezhda Tolokonnikova; 15 Mart’ta ise davada tanık olan Yekaterina Samutseviç tutuklandı.

Moskova Mahkemesi, 10 Ekim 2012 tarihinde Pussy Riot üyelerinden Samutseviç’i serbest bıraktı.Pussy Riot’ın hapisteki iki üyesi Maria Alyokhina ile Nadezhda Tolokonnikova, ülkede çıkarılan af kapsamında 23 Kasım 2013 tarihinde serbest bırakıldılar.

http://bianet.org/bianet/lgbtt/137902-pussy-riot-a-ozgurluk-istediler

Yorum yazın

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.