4_aralik_polis_siddeti4 Aralık Cumartesi günü Dolmabahçe’de Başbakan ile rektörlerin görüşmesine girerek hazırladıkları dosyayı iletmek isteyen öğrenciler polis tarafından şiddet uygulanarak engellendi. Polis müdahalesi sırasında, genç kadınların kasık ve bel bölgeleri hedef alındı, kadınlar cinsel tacize maruz kaldılar. Hamile olan genç bir kadın ise polis şiddeti yüzünden düşük yaptı. Genç-Sen üyesi kadın, müdahale sırasında polislere hamile olduğunu söylediği halde saldırının devam ettiğini, kaldırıldığı hastanede kanamasının başlamasına rağmen orada bulunan polisler tarafından acil servise alınmadığını ve kapıda bekletildiğini duyurdu.

Bu yaşananların basına yansıması sonrası ise çeşitli medya organlarında, kadın için “Hamile kadının eylemde ne işi var, o yaşta hamile kalınır mı?” gibi değerlendirmeler içeren cinsiyetçi bir karalama kampanyasıyla genç kadına saldırı devam etti.

Türkiye’nin çeşitli yerlerinde kadınlar buna sessiz kalmayarak Aralık ayı boyunca eylemler ve açıklamalarla tepkilerini dile getirdiler.

http://kadinlarinkurtulusu.blogspot.ae/2010/12/kadiniz-hamileyiz-demokratik.html

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.