Feminist şair, yazar, sanat eleştirmeni, öğretmen ve çevirmen Alaide Foppa, 3 Aralık 1914’te İspanya Barselona’da doğdu. Guatemala vatandaşı olarak Meksika’da sürgünde yaşadı. Hem Guatemala hem de Meksika üniversitelerinin felsefe ve sosyoloji bölümlerinde profesör olarak çalıştı. Eşinin ölümünün ardından annesini ziyaret edip pasaportunu yenilemeye gittiği Guatemala City’de 19 Aralık 1980’de gözaltında kaybedildi.

Alaide Foppa’nın annesi Guatemalalı bir piyanist, babası Arjantinli-İtalyan diplomattı. Belçika, Fransa ve İtalya’da yaşadı, sık seyahat ederek büyüdü. İtalya’da sanat tarihi ve edebiyat okudu. Akıcı İtalyancası olduğundan çevirmenlik yaptı.

1940’larda Guatemala vatandaşlığını aldı ve solcu bir Guatemalalı ile evlendi. Beş çocuğu oldu. CIA destekli darbe sonrası 1954 yılında eşi Alfonso Solorzano ile birlikte ülkeyi terk etmeye zorlandı.

1972 yılında Üniversite Radyosu’nda Kadınların Forumu (Foro de la Mujer) adlı programı yaptı. Meksika toplumunda kadınların yaşamlarını araştırdı; eşitsizlikleri, şiddeti ve şiddetin kişisel olmaktan çok kamusal bir sorun olarak ele alınması gereğini tartıştı.

1975’te Margarita Garcia Flores’le birlikte, çeşitli konuları feminist bakış açısından bilimsel olarak analiz etmek amacıyla çıkan Fem dergisinin kurucuları arasında yer aldı. Latin Amerika’nın ilk ve en önemli feminist yayını olan bu dergiyi kendi maddi imkanlarıyla çıkarmışlardı. Derginin merkezi Mexico City’deydi. Fem, 1976’dan 2005’e kadar 29 yıl, 261 sayı yayınlandı. 2005’te yüksek maliyetler nedeniyle online yayına geçildi. Dergide toplumsal ve politik sorunlara, sanat ve sinemaya odaklandılar. Haber, şiir ve kısa öykülere yer verdiler. Konular, ev içi şiddetten kadın sağlığına, öğrenci hareketi içindeki kadınlardan AIDS, seks işçiliği ve yerli halk Chicana’lara kadar değişiyordu.

Alaide Foppa, Uluslararası Af Örgütü ve Baskıya Karşı Kadınların Uluslararası Birliği (International Association of Women Against Repression -AIMUR) üyesiydi. Guatemalalı entelektüellerin çoğu gibi insan hakkı ihlallerini kınadığı için adı hükümetin ‘huzur bozucular’ listesine girdi.

Alaide Foppa, eşi araba çarparak öldürüldükten sonra Guatemala’ya, görünüşte annesini ziyaret etmek ve pasaportunu uzatmak amacıyla döndüyse de, gerillalar için çalışmaya karar verdiğine inanılır. Meksika’da doğan iki oğlu da Guatemalalı gerillalara katılarak öldüler. Küba’da saklanan kızı Silvia da direnişçileri destekledi.

Yüksek rütbeli bir ölüm timi tarafından işkence edildiğine ve kaçırıldığı gün öldürüldüğüne dair söylentiler vardı. Foppa’nın çocukları annelerinin ölümünü Meksika Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla aydınlatmaya çabaladıklarında gizlice tehdit edildiler. 1999’da İspanya’da bir soruşturma açılabildiyse de Guatemala yetkilileri cevap vermedi. 2005 yılında Guatemala City eteklerindeki gizli polis merkezinde meydana gelen bir patlama eski arşiv kayıtlarını açığa çıkardı. Adli ekipler belgeleri incelemeye başladılar. 2010’da Foppa’nın ailesi ve insan hakları örgütleri Guatemalalı yetkililerin araştırma başlatmasını talep ettiler. 2012’de Guatemala’nın hareketsiz kalışına karşı şikayet dosyası açıldı. 2014’te Foppa’nın kızı Silvia davanın çözümsüz kaldığını kabullendi. Foppa’nın nerede olduğuna ve ona ne olduğuna dair sorular halen cevapsız.

Maricarmen de Lara tarafından Alaide Foppa hakkında bir belgesel çekildi.

 

https://www.youtube.com/watch?v=cQZfeFCVDA0

https://peoplepill.com/people/alaide-foppa/

https://archivos-feministas.cieg.unam.mx/publicaciones/fem.html#fem

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.