Gezi direnişindeki kadınlar, polis tacizi ve şiddetine karşı kadınları ve transları 6 Temmuz’da eyleme çağırdı. Ankara Kadın Platformu’nun eylemi saat 16’da, Ethem Sarısülük’ün öldürüldüğü yerdeydi. Platform’un çağrı metninde, “Gezi direnişinde yer alan, taleplerini ve isyanlarını dile getiren kadınlar olarak devlet şiddetiyle yine yüz yüze geldik. Bu şiddet nedeniyle can kayıpları, kalıcı sakatlanmalar ve özgürlüğünden mahrum bırakılmaları yaşadık, yaşıyoruz” ifadelerine yer verildi.

İstanbul’da ise Galatasaray Lisesi önünde saat 17’de buluşan kadınlar Taksim Meydanı’na doğru yürüdüler. Yürüyüş boyunca “Polisin tacizi kadınları susturamaz”, “Polis taciz ediyor; devlet koruyor; kadınlar burada hesap soruyor”, “Faşizme karşı kadın dayanışması”, “AKP’den hesabı kadınlar soracak”, “Tacizci polis, sokaklardan defol”, “Kadınlar yürüyor, mücadele büyüyor”, “Gözaltında tacize tecavüze son” sloganları atıldı. Kadınların meydana ulaşmasının ardından polis eyleme Sıraselviler yönünden suyla müdahale etti.

Türkiye’nin her yerinden 100’e yakın kadın ve lgbt+ örgütü ile karma yapılardan kadınların imzaladığı 12 Temmuz 2013 tarihli açıklamada bu protestolara yol açan olaylara tek tek yer verildi:

İstanbul’da 31 Mayıs’ta gözaltına alınan yedi arkadaşımızın İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde tamamen soyularak tümüyle hukuksuz ve keyfi bir “ince” aramaya tabi tutulduklarını öğrendik. İzmir’de Şakran Cezaevi’nde tutulan arkadaşlarımız da kendilerine çıplak arama yapıldığını açıkladılar. Ankara’da Eylem K., Akrep’e bindirilirken ve araç içinde üç saat boyunca keyfi olarak bekletilirken yaşadığı cinsel saldırıyı cesaretle herkesle paylaştı. Kızılay’daki eylemde gözaltına alınan D.E. uğradığı tacizi bir gazeteciye anlatırken, “Kadın ve erkeğe yönelik şiddetin birbirinden farklı olduğunu, kadınların hem dayak hem de taciz ile çift taraflı saldırıya uğradığını ve şiddet üstü şiddet gördüklerini,” söyledi. D.E., 16 Haziran günü gözaltına alınırken yaşadıklarını Facebook’ta anlattı, işittiği “hakaretleri” şöyle sıraladı: “orospu, terörist, kahpe, vatan haini…” Ve bir sürü sözlü tecavüz tehdidi. ETHA ve ANF muhabiri Arzu Demir ile ETHA Haber Müdürü Derya Okatan 18 Haziran günü ajanslarının ve evlerinin basılması sırasında polisin çıplak arama dayatmasına maruz kaldıklarını anlattılar. Birçok kadın ve trans arkadaşımız da gözaltında yaşadıkları cinsel taciz deneyimlerini paylaştılar. Gözaltına alınan arkadaşlarımızın hemen hepsi, sözlü tecavüz tehdidiyle korkutulmaya çalışılmıştı. Yaşananların bu çarpıcı ortaklığı, kadınlara ve translara karşı uygulanan cinsel taciz ve cinsel saldırının sistematik olduğunun açık kanıtıdır.

Bilgi linkleri:

http://www.sosyalistfeministkolektif.org/kampanyalar/parcas-olduklar-m-z/gezi/eylem/

http://www.sosyalistfeministkolektif.org/kampanyalar/parcas-olduklar-m-z/gezi/gozaltinda-kadinlara-yonelik-cinsel-taciz-ve-saldirilara-sessiz-kalmiyoruz/

http://bianet.org/bianet/kadin/148290-polisin-tacizi-kadinlari-susturamaz

http://direnistepolistacizinehayir.tumblr.com/etkinlik

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.