Elite Model Look gösterisinin yapıldığı mekana izleyici gibi giren bir grup feminist, döviz ve sloganlarla yarışmayı protesto etti. “Evde çocuk, podyumda meze”, “Aile satıyor Elite alıyor, kızlar şirkete kasa oluyor”, “İnanma, kanma, şöhrete narkozlanma” sloganlarıyla gerçekleştirilen baskın, salonda büyük bir şaşkınlık yarattı. Eylemciler güvenlik tarafından zorla dışarı çıkarıldı. Ertesi gün yazılı ve görsel medya tarafından haberleştirilen protesto büyük ilgi gördü ve tartışma yarattı.

Elite Model Look baskınına katılan ve destek veren feministler, Pazartesi dergisinin sayfalarında, bu tür yarışmalara neden karşı olduklarını şöyle açıkladılar:

Bu tür yarışmalar, mankenlik, fotomodellik ‘meslekleri’ kadınların, erkeklerin ve çocukların güzelliklerini tüketilebilir mallar haline getiriyor. Bunlar aracılığıyla insanın güzelliği, sevdiği beğendiği kişilerin kendisini beğenmesini kolaylaştıracak bir şans olmanın ötesine geçiyor; bir varoluş, bir para kazanma yolu, bir meslek halini alıyor. Bunu kabul etmek mümkün değil. Ama bu dünyanın kadınlar üzerinde başka bir etkisi var. Erkekler, bu yarışmalarla yakışıklılıkları tasdik edilmiş hemcinsleriyle hiçbir ciddi rekabet içine girmezken, özellikle belli bir yaşı aşınca, çekici olma konusunda hiçbir çaba göstermezken, bu dünyanın kadınlarının güzelliği diğer kadınlar için bir cendere oluyor. Milyarlarca kadın, meslekleri, tek işleri güzel olmak olan hemcinslerine benzemedikleri için mutsuz oluyor. Yani bedenleri istenildiği gibi biçimlendirilip teşhir edilen bu kadınlar aracılığıyla başka kadınlar da denetim altında tutuluyor.”

http://www.pazartesidergisi.com/pdf/77.pdf

http://bianet.org/bianet/kadin/137952-elit-model-baskinindan-miss-maltepe-ye

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.