13. Onur Yürüyüşü’ne polis saldırısını protesto için İskele Meydanında buluşan lezbiyen biseksüel feministler, basın açıklamasının ardından Kadıköy’de bir yürüyüş gerçekleştirdi. 28 Haziran’daki 13. Onur Yürüyüşü için İstiklal Caddesinde toplananlara polis plastik mermi, biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etmişti.

14 Temmuz 2015 tarihinde yapılan Kadıköy yürüyüşü, İstanbul’da örgütlenen ilk lezbiyen biseksüel feminist eylemdi. “Lezbiyeniz Biseksüeliz Feministiz – Hizaya Gelmiyoruz” pankartı arkasında yürüyen kadınlar, “Saklanmıyoruz, utanmıyoruz”, “Erkek egemen cinselliğe hapsolmayı reddediyoruz”, “Ne AKP, ne de erkekler kadın kadına aşkımıza da, sokaklara çıkıp özgürlüğümüzü haykırmamıza da engel olamayacak” dediler.

Basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Genel ahlak ve namus söylemleri üzerinden hayatlarımızı daraltıp, kadınları evlere, LGBTİ’leri gettolara sıkıştırmak isteyenlere feminist sözümüz var!

Bizler erkek egemen cinselliğe hapsolmayı reddediyoruz. Ne 13 yıldır düzenlenen LGBTİ Onur yürüyüşünü Ramazan bahanesiyle engelleyen AKP hükümeti, ne de erkekler kadın kadına aşkımıza da, sokaklara çıkıp özgürlüğümüzü haykırmamıza da engel olamayacak.

13 yıldır olduğu gibi seneye de Onur yürüyüşünde Taksim’de olacağız. Biz kazanacağız, aşk kazanacak.”

Kadıköy’deki  yürüyüşe önayak olan kadınlar, eylemin akabinde piknik düzenleyerek örgütlenme çağrısı yaptılar. Böylece lezbiyen biseksüel feministler olarak örgütlenen ilk grup LezBiFem doğdu.

http://bianet.org/bianet/lgbti/166052-lezbiyen-biseksuel-feministler-saklanmiyoruz-utanmiyoruz

https://www.youtube.com/watch?v=uqKi2yp-xWY

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.