Hükümet binasının önündeki kırmızı ayakkabılar

Şiddete Karşı Kadınlar Ağı’nın Sırbistan hükümetine sunduğu 8.000 imzalı metin sonucunda, 18 Mayıs, “Öldürülen Şiddet Mağduru Kadınları Anma Günü” ilan edildi. 18 Mayıs tarihi, 2015 yılının 16, 17 ve 18 Mayıs tarihlerinde, 72 saat içerisinde 7 kadının, partnerleri erkekler tarafından öldürülmüş olmaları dolayısıyla seçildi.

Toplanan imzalar hükümet başkan yardımcısına sunulurken

Ağ aynı zamanda, ulusal düzeyde kadın cinayetlerini izlemek için Denetleme Komitesi kurulmasını talep ediyor. Komitenin, mağdur ve faile dair sayı, yaş ve cinsiyet verileri, fail ve mağdur arasındaki ilişki biçimleri ve faile verilen ceza ve yaptırımlara dair rapor hazırlaması ve bu verilerin ulusal düzeyde toplanıp analiz edilip incelenmesinin ardından kadın cinayetlerini önleyici tedbirler geliştirmesi talep ediliyor. Korumadaki ihmallerin ortaya çıkması için her kadının cinayetinin detaylı incelenmesi gerekiyor. Koruma tedbirlerinin geliştirilmesi ve oluşturulması için kadın cinayetlerinin detaylı incelenmesiyle korumadaki ihmallerin ortaya çıkarılması hedefleniyor.

Şiddete Karşı Kadınlar Ağı ayrıca Belgrad şehrinin merkezinde, 2006 yılında bir kadının erkek bir akrabası tarafından öldürüldüğü yere öldürülen şiddet mağduru kadınlara adanmış bir anıt yapılması taleplerini yinelediler. Kadınların daha önce 2012 yılında ilettikleri bu talep Belediye Meclisi’nin mekanı kadınlara yönelik şiddetle ilişkisiz bulması nedeniyle reddedilmişti.

Bir cevap yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.