Küresel Seks İşçiliği Projeleri Ağı (NSWP) ve UNAIDS, Cenevre’de 8 Nisan 2020’de basın açıklaması yaptılar.

COVID-19 salgını, diğer sağlık krizlerinde gördüğümüze benzer şekilde, mevcut eşitsizlikleri belirginleştirmekte ve de halihazırda suçlu ilan edilmiş, ötekileştirilmiş ve genellikle sosyal korumadan mahrum, maddi kırılganlık içinde yaşayan insanları orantısız  olarak etkilemektedir.

Bu zor zamanlarda, Küresel Seks İşçiliği Projeleri Ağı (NSWP) ve UNAIDS olarak, seks işçilerinin dünya çapında  karşıkarşıya kaldıkları zorluklara ve sorunlara dikkat çekmek istiyor ve bütün ülkeleri seks işçilerinin insan hakları için saygı, koruma, ve katkı temin etmeye çağırıyoruz.

COVID-19 salgınının bir sonucu olarak tüm dünyadaki seks işçileri zorluklarla karşılaşıyorlar, gelirlerinin tamamını kaybediyorlar, ve maruz kaldıkları ayrımcılık ve tacizler artıyor. Pek çok ülkede seks işçiliğinin muhtelif vehçelerinin yasadışı ilan edilmesi, seks işçilerinin kayıt dışı ekonomi içinde zaten kırılgan olan konumlarının daha da kötüleşmesine sebep oluyor. Seks işçileri ve müşterileri kendilerini tecrit ettikleri zaman seks işçileri korunmasız kalıyor, gittikçe daha da savunmasızlaşıp kendilerinin ve ailelerinin geçimini sağlayamaz hale geliyorlar.

Her bölgeden—özellikle  de seks işçiliğinin suç sayıldığı bölgelerden—seks işçilerinin öncülük ettiği örgütlenmeler ulusal sosyal koruma programlarına erişim olanaklarından yoksun olduklarını ve diğer işçiler için alınan acil sosyal koruma tedbirlerinin dışında bırakıldıklarını bildirmekteler. Mümkün olan her yerde ve her zaman seks işçileri, hükümetlerin çağrılarına  ve sorumluklarına uygun bir şekilde kendilerini tecrit  etmektedirler. Ancak, COVID-19’a  karşı alınan tebirler çerçevesindeki  sosyal koruma önlemlerinin dışında tutulmaları seks işçilerini güvenliklerini, sağlıklarını ve yaşamlarını sadece hayatta kaalbilmek için daha fazla risk altına sokma zorunluluğuyla karşı karşıya bırakıyor.

Ayrıca, NSWP ve UNAIDS seks işçilerine karşı cezai baskılara ilişkin de endişe duymaktadır—bu baskılar ev baskını, zorunlu COVID-19 testi, ve göçmen seks işçilerinin sınır dışı edilmesi gibi sonuçlar doğuruyor.

UNAIDS ülkeleri seks işçilerinin sağlıklarını ve haklarını korumaya yönelik, insan hakları temelli acil ve ciddi  tedbirler almaya çağırıyor. Bu tedbirler şunları içermelidir:

  • Gelir destek programları da dahil olmak üzere seks işçileri için ulusal sosyal koruma programlarına erişim.
  • Göçmen seks işçilerinin sağlık hizmetlerine erişmesini sağlamak için sağlık hizmetleri ve göçmenlik işleri makamları arasında acil bir güvenlik duvarı.
  • Aşırı yoksullaşmayala karşı karşı karşıya kalan seks işçileri, özellikle de ikamet desteğine erişemeyen göçmenler için acil finansal destek.
  • Evden çıkarmalara derhal son verilmesi ve uygun konut desteğine erişim sağlanması.
  • Seks işçilerinin evlerine ve seks işçiliği yapılan mekanlara baskınların durdurulması ve halk sağlığını korumaya yönelik tüm önlemlerin orantılı olarak uygulanması.
  • Sex işçiliğine dair faaliyetlere dayalı tutuklama ve kovuşturmaların derhal durdurulması, cezai tedbirlerden ve cezalandırılmadan uzaklaşılıp  en çok ihtiyaç duyanlara ulaşmaya ve onlara hizmet etmeye çalışılması.
  • Zorunlu COVID-19 testi ve ilgili kovuşturmalar da dahil olmak üzere COVID-19 ile ilgili kısıtlamaları uygulamak için ceza hukukunun kullanımına derhal son verilmesi.
  • Seyahat kısıtlamaları sıkılaştığı için süresi dolan vizelerin sürelerinin otomatik olarak uzatılması. Göçmen allıkoyma merkezlerinde alıkoyulan göçmenler için güvenli konaklama imkanlarının temin edilmesi.
  • Seks işçisi topluluklarının tedbir çabalarına dahil olması — seks işçilerinin öncülük ettiği örgütlenmelerin acil halk sağlığı planlama gruplarına anlamlı katılımı.

UNAIDS, her zaman olduğu gibi, yukarı daki tavsiyelerin uygulanması esnasında ülkeleri destek vermeye hazırdır.

Gelir destek programları da dahil olmak üzere seks işçileri için ulusal sosyal koruma programlarına erişim.

UNAIDS

Çeviren: Müge Telci Özbek

Bu yazının orijinali 8 Nisan 2020 tarihinde UNAIDS sitesinde yayınlanmıştır.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.