Katolik kadınlar erkek egemen kilise yapısına şimdi karşı çıkıyor ve MARIA 2.0 adını verdikleri bir haftalık eylemle Katolik kilisesinde, yönetim birimlerinde kadınların da söz sahibi olmasını talep ediyorlar.

Katolik Kilisesi’nin kapıları kadınlara yüzyıllardır kapalı, ancak kilisenin yapması gereken birçok işini gönüllülük temelinde kadınlar yürütüyor. Kurumun yönetim organlarında kadınlar yok. Sadece erkekler papaz olabiliyor ve onların da bekar olması ve bekar kalması gerekiyor. Katolik Kilisesi cinsel tacizin, çocuk istismarının sık karşılaşıldığı, bir kısmının açığa çıkmasına karşın büyük bölümünün kamuoyuna yansımadığı, gizli tutulduğu bir yapıya sahip.

Şimdi, Katolik kadınlar erkek egemen kilise yapısına karşı çıkıyor ve MARIA 2.0 adını verdikleri bir haftalık eylemle Katolik Kilisesi’nde, yönetim birimlerinde kadınların da söz sahibi olmasını talep ediyor. Katı ahlak kuralları olan kilisenin bu kuralları günümüz koşullarına uyarlaması gereğini dile getiriyorlar. Taciz ve tecavüz vakalarının üstünün örtülmesine karşı çıkarak suçluların ve onları koruyanların görevden alınmasını istiyorlar.

Eylemlerine katılan erkekler de var. Kilise kapılarına astıkları taleplerini içeren bildiriler ve kilise avlularındaki beyaz çarşaflarla gerçekleştirdikleri eylemlerinin rengini beyaz olarak belirlemişler.

Kilisede cinsel şiddet konulu özel zirve nedeniyle açık çağrı:

Taleplerimiz

Kutsal Baba,

Biz kadınlar, Nasıralı İsa’nın, sevgisinin özgürleştiren söylemini erkeklere ve kadınlara ilettiğine, bizim de bunu devam ettirmemizi istediğine inanıyoruz.

Şikayetçiyiz:

– Roma Katolik Kilisesi’nde bilinen ve bilinmeyen çok sayıda her tür istismar vakasından,

– Bu vakaların kurum yöneticileri tarafından örtbas edilmesi ve karartılmasından,

– İnandırıcı özür dileme eksikliğinden ve şiddet uygulanmış mağdurlara gerçek yardımların yapılmamasından,

– Bu nedenle kiliseden birçok insanın sevgi söylemine artık inanmamasından.

Biz kilisemize olan yakınlık duygusu ve güvenimizin kırılmış parçaları önünde hayretle, kırgın ve kızgın duruyoruz.

Bu nedenle bizden önce de birçoklarının dile getirdiği gibi taleplerimiz:

– Başkalarına bedenen ve ruhen zarar verenlere ve bunlara göz yuman veya örtbas edenlere resmi görev verilmemesi,

– Suçluların adli kurumlara, dünyevi mahkemelere gönderilmesi ve yargılama süreçlerinde bu kurumlarla sınırsız işbirliği sağlanması,

– Kadınların kilisede bütün kurumlarda çalışabilmesinin sağlanması,

– Bekar kalma mecburiyetinin kaldırılması,

– Kilisenin cinsel ahlak kurallarının hayatın gerçeğine uygun belirlenmesidir.

Kadınlara övgü, kilisede erkeklerce hep dile getirilir ama kadınların yeteneklerini kilisede nerede kullanabileceklerine de erkekler kendileri karar verir. Sadece bir kadının aralarında olmasına katlanabilirler: Meryem. O da kaidesindedir, ayakta durur. Ve sadece susmasına izin verilir.

Onu kaideden alalım. Aramıza alalım. Bizimle aynı tarafa bakan kız kardeşimiz olarak alalım aramıza.

Biz bu mektubu bütün kiliselerin kapısına asacağız ve bütün kadınları MARIA 2.0 eylemine katılmaya çağırıyoruz.

11-18 Mayıs 2019 tarihleri arasında hiçbir kiliseye adım atmayacak ve hiçbir kilisede görev almayacağız. Bu durumda kiliselerin nasıl boş kalacağını ve işlerin de görülmeyeceğini biliyoruz.

Bizler dışarıda kalacağız!

Ayinleri kiliselerin önlerindeki alanlarda, kilise kapıları önünde yapacağız.

Dans edeceğiz, şarkı söyleyeceğiz, dua edeceğiz, yeni sözcükler, yeni ifade biçimleri bulacağız!

Burada bedenimiz ve ruhumuz için gerekli şeyleri biz temin ettik, etkinliklere erkekler de gelebilir.

Yanımızda beyaz çarşaflar getiriyoruz. Alanları masumiyetin beyazı, üzüntünün ve duygudaşlığın beyazıyla örteceğiz. Bu beyaz örtülere yazı yazılabilir, bunlar boyanabilir, lekelenebilir. Birbirine düğümlenip uzun zincirler ve devasa harfler oluşturulur. Elbette çok daha başka fikirler de olacaktır.

Kiliselerimizi yeni başlangıcın rengiyle çevreleyelim, kuşatalım!!

Saygılarımızla,

İmzacı kadınlar ve erkekler – Elisabeth Kötter tarafından başlatıldı.

Bu eylem neden önemli?

Katolik Kilisesi’nde kurum sorumlularının uyguladığı, bilinen ve henüz bilinmeyen çok sayıdaki cinsel şiddet vakası nedeniyle harekete geçmek zorunda olduğumuzu görüyoruz.

İstismara zemin hazırlayan ve bunu örtbas eden yapının, aynı zamanda kadınları yönetimden ve dini törenlerden/ayinlerden ve böylece kilisenin temel karar ve kontrol mekanizmalarından dışladığına inanıyoruz.

Bu nedenle bu mektubu Papa Franziskus’a yazıyoruz.

Tüm kadınları Mayıs ayında kiliseyi boykota çağırıyoruz.

İmza kampanyası Maria 2.0 eylem haftasının sonuna, 18 Mayıs’a kadar devam edecektir.

Eylemin ismi Maria 2.0

İmza vermek için: https://weact.campact.de/petitions/offener-brief-an-papst-franziskus-aus-anlass-des-sondergipfels-uber-missbrauch-in-der-kirche?fbclid=IwAR2Li4ro_m1JqLWHJCWtXYyf_tmpalGfmWhtfFNN7ShZoTEKHJzpERkfkSE

 

 

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.