Ankara’da binlerce kadın ve LBTİ+, bu yıl on beşincisi düzenlenen Feminist Gece Yürüyüşü için Sakarya Caddesi’nde bir araya geldi.

Bizi kuşatan tüm baskılara, bizi ayıran tüm sınırlara inat, birbirimizden güç alıyoruz, feminizmle özgürleşiyoruz. Uykularınız kaçsın! Feminist isyanla, yıkılacak o patriyarka! Erkek devletin ve erkek sistemin karşısında birbirimizi gözetmeye, savunmaya, beslemeye, yaşatmaya, birbirimizin yurdu olmaya ve yaşamlarımızı yeniden ve yeniden kurmaya, dönüştürmeye devam ediyoruz.

Metnin tamamı

Antalya’da feministlerin günler öncesinden Üç Kapılar’a çağrısını yapmaya başladığı Feminist Gece Yürüyüşü, Valilik tarafından yasaklandı. Kadınlar tüm engellemelere rağmen Üç Kapılar’da “Evlerden Evrene Feminist Mücadele” pankartı arkasında bir araya gelerek sloganlar, zılgıtlar, halaylar ve şarkılar eşliğinde 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutladı.

Bir kötü haberimiz de hükümete; haklarımız için 7/24 nöbetteyiz! Gece yarıları yaptığınız toplantılara, alelacele getirmeyi planladığınız yasalara karşı gözümüz üstünüzde. Onlarca kadın+’nın yan yana mücadele ederek, emek emek kazandığı haklarımızdan vazgeçmeye hiç niyetimiz yok! Çünkü feminist mücadelemizin geri dönüşü yok. Oy hakkından yaşam hakkına koskoca bir tarih, dünyanın dört bir yanından milyonlarca kadının mücadelesi var arkamızda. Patriyarkanın karanlığına inat rengârenk, omuz omuza mücadele etmeye de devam edeceğiz. Attığımız her adım feminist bir eylem, ettiğimiz her söz feminist bir manifestodur. Çıktık artık yola bir kere, hepimiz özgür ve eşit bir dünyada yaşayana kadar sürecek bu dalga!

Metnin tamamı

Bodrum’da Bodrum Kadın Dayanışma Derneği’nin düzenlediği Feminist Gece Yürüyüşünde Tepecik Camii önünde “Feminist İsyan Her yerde” pankartı arkasında toplanıldı. Davullar, ziller, tefler, düdüklerle coşkulu bir yürüyüş yapıldı.

Bodrum’da birkaç ay önce Bodrum Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin, Şirin Tekeli’nin Bitez’de yaşadığı sokağa isminin verilmesi kararı da 8 Mart’ta feministler tarafından kutlandı.

Haklı feminist itirazımız ve kazanımlarımızdan vazgeçmiyoruz! Buradan aldığımız güçle her yıl olduğu gibi, bu yıl da alanlardayız! Sistematik olarak artan erkek şiddetine, krizlerin yarattığı her türlü ayrımcılığa karşı dayanışmamız ile alanlardayız!

İstanbul’da feministler bu yıl 19. kez, İstanbul Feminist Gece Yürüyüşü için “Feminist İsyan Her Yerde” pankartıyla Taksim’de buluştu. On binlerce kişinin katıldığı yürüyüş Karaköy’de sonlandırıldı.

Gücünü feminizmden, gücünü dayanışmadan, gücünü sokaklarda her şeye rağmen bir arada olmaktan alan bizler, kahkahamız, öfkemiz, isyanımız ve mücadelemizle tam 19. kez 8 Mart feminist gece yürüyüşünde buradayız! Yan yanayız, feminist dayanışmamızla güçlüyüz.

Metnin tamamı

Mersin’de Mersin Kadın Platformu 7. Feminist Gece Yürüyüşü için Beşiktaş Meydanında “Atanmış hayatlar ve patriyarkaya karşı, aşağı bakmadan, yan yana, yaşasın feminist mücadelemiz” pankartı arkasında toplandı. Özgecan Aslan Meydanına kadar yüründükten sonra basın açıklaması okundu.

Erkek devletin ve erkek sistemin karşısında birbirimizi gözetmeye, savunmaya, beslemeye, yaşatmaya, birbirimizin yurdu olmaya ve yaşamlarımızı yeniden ve yeniden kurmaya devam ediyoruz. Edeceğiz! Dünyayı yerinden oynatacağız. Atanmış hayatlar ve patriyarkaya karşı, aşağı bakmadan, yan yana, yaşasın feminist mücadelemiz.

Metnin tamamı

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.