İlk olarak 16 Aralık 1989’da yayınlanan Heather’ın İki Annesi Var (Heather Has Two Mommies), Lesléa Newman tarafından yazılmış, çizimlerini Diana Souza’nın yaptığı bir çocuk kitabı. LGBTQ çocuk edebiyatının geniş ilgi gören ilk eserlerinden biri olan kitabın yazılma öyküsü Massachusetts, Northampton’da başlar. Gelişen bir lezbiyen topluluğuna sahip olan kasabada bir tanıdığı Newman’ı sokakta durdurur ve şöyle der: “Birinin çocuğuma bizimki gibi bir aile hakkında okuyabileceğim bir kitap yazması gerekiyor: iki anne ve bir kızı olan bir aile”. Newman bu görevi üstlenir ve “iki dirseği, iki kulak memesi, iki dizkapağı ve iki annesi” olan, Heather adlı bir kız hakkında bir hikaye yazar.

Heather’ın İki Annesi Var için bir yayıncı bulmak zor olur. Ana akım çocuk kitabı yayıncıları lezbiyen ailelere yönelik bir kitapla ilgilenmez ve lezbiyen yayıncılar da çocuk kitapları yayınlamakla ilgilenmezler. Newman ile henüz anne olmuş lezbiyen arkadaşı Tzivia Gover, kitabı Tzivia Gover’ın masaüstü yayıncılık işi olan “In Other Words” himayesinde yayınlamaya karar verirler.

Bu kitaptan önce yetişkinler için üç kitap yayınlamış olan Lesléa Newman,  mevcut posta listesini Heather’ın İki Annesi Var için para toplamak amacıyla kullanır. İnsanlardan her kopya için 10 dolar peşin ödemelerini ister ve kitap basılmazsa parayı iade edeceğine söz verir. Haber hızla yayılır, öyle ki ilk 4000 kopya basıldığında yarısı çoktan satılmıştır. Kısa bir süre sonra kitap bağımsız feminist kitapçılarda kapışılır. Eşcinsel bir babası olan bir çocuk hakkındaki Daddy’s Roommate (Babanın Oda Arkadaşı) kitabının yayıncısı Alyson Yayınları tarafından 1990’da ikinci baskısı yayınlanınca, kitap daha da fazla dikkat çekmeye başlar.

Destekleyicileri Newman’ı “fahri lezbiyen anne” olarak nitelendirirken, karşı taraf “Amerika’nın en tehlikeli yazarı” diye karalar. Topluluklar, kitabın devlet okullarında ve kütüphanelerde bir yeri olup olmadığı konusunda bölündükçe, birçok şehirde tartışmalar yaşanır. 1993 yılında, New York Şehri eğitim yetkilisi, çeşitliliği kutlamak için Gökkuşağı Müfredatı’nı yürürlüğe koyar. Heather’ın İki Annesi Var ve Babanın Ev Arkadaşı’nın müfredata dahil edilmesi kargaşaya neden olur. Kitabın kaldırılmasını savunanlar galip gelir, kitapların eklenmesine destek veren yetkili ise işini kaybeder.

Mayıs 1998’de Teksas, Wichita Falls’ta, Heather’ın İki Annesi Var ve Babanın Ev Arkadaşı’nı halk kütüphanesinden çıkarmak için bir grup insan örgütlenir. Baptist Kilisesi papazı kitapları ödünç aldıktan sonra kütüphaneye iade etmeyi reddeder. Sonra da değiştirilmemeleri koşuluyla kütüphaneye geri ödeme yapacağını söyleyerek onları imha eder. 300’den fazla kişi, kitapların çocuk bölümünden alınıp, özel bir “yetişkinler” bölümüne taşınmasını talep eden bir dilekçe imzalar. Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği devreye girer ve kitaplar sonunda çocuk bölümüne geri taşınır.

Lesléa Newman 70 kitap ve antoloji yazar, birçok edebiyat ödülü alır. Kitaplarından dokuzu Lambda Edebiyat Ödülü finalisti olur. Heather’ın İki Annesi Var’ı yayınladıktan sonra, Newman lezbiyen ve gey aileler hakkında çocuk kitapları yazmaya devam eder: Felicia’s Favorite Story, Too Far Away to Touch, Saturday Is Pattyday, Mommy, Mama, and Me, Daddy, Papa, and Me ve iki annesi evlenen küçük bir çocuk hakkında resimli bir kitap olan Donovan’s Big Day. Ayrıca yetişkinlere yönelik, lezbiyen kimlik, Yahudi kimliği ve ikisi arasındaki kesişme ve çatışmaları konu alan Harvey Milk’e Mektup, The Reluctant Daughter, In Every Laugh a Tear ve Every Woman’s Dream gibi birçok kitabın da yazarıdır. Halen Spalding Üniversitesi Yazarlık Programında danışmandır.

Heather’ın İki Annesi Var, hâlâ tartışma yaratmaya devam ediyor. Her Eylül, Amerikan Kütüphane Derneği ve sansüre karşı diğer kuruluşlar, Yasaklı Kitaplar Haftası’na sponsorluk yaparak en “zorlu” kitapların bir listesini yayınlıyor. Heather’ın İki Annesi Var, yayınlanmasından bu yana her yıl bu listede yer almakta. Küçük çocuklara çeşitlilik ve kapsayıcılık hakkında bilgi vermek için kitaptan yararlanan ebeveynler hâlâ minnettar. Aynı zamanda, kendi ailelerini temsil eden bu kitapla büyüyen bir nesil tarafından da seviliyor. Lezbiyen haneleri “kuirsizleştirdiği” (dequeer) için eleştirilse de, yayıncıların kuir içerikle daha fazla ve daha rahat ilgilenmesine ve kuir çocuk edebiyatının daha çok kabul görmesine katkısı için övgü almaya da devam ediyor.

 

https://jwa.org/thisweek/dec/16/1989/leslea-newman

https://en.wikipedia.org/wiki/Heather_Has_Two_Mommies

Bir cevap yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.