Ulrike Meinhof 7 Ekim 1934’te Almanya’nın Oldenburg şehrinde doğdu. 1959-1968 yılları arasında gazetecilik yaptı. 1962’de ikiz kızları dünyaya geldi. 1970 yılında Andreas Baader’i hapisten kaçırdı ve ikisi, Gudrun Ensslin ile birlikte Kızıl Ordu Fraksiyonu (RAF)’ın kurucuları arasında yer aldılar. Kendilerini “şehir gerillası” olarak tanımlıyorlardı. Ulrike 1972 yazında yakalandı ve örgütün şiddet içeren eylemlerinden ötürü arkadaşlarıyla birlikte yargılandı. 9 Mayıs 1976’da, yargı süreci henüz bitmeden, tecrit altında bulunduğu hücresinde asılı bulundu. Resmi kayıtlara intihar olarak geçse de ölümü hep şüpheli kaldı.

Ölümünden yıllar sonra Ulrike’nin beyninin otopside çıkarılıp incelendiği ve muhafaza edildiği ortaya çıktı. Beyninde hasarlı bir bölge tespit edilmişti. Kimi “uzmanlar”, iki çocuk annesi, otuz sekiz yaşında bir kadının evini barkını terk ederek silahlı bir örgütün liderliğini üstlenmiş olmasını buna bağladılar. Hem bu işlem hem de bu yorum—sisteme uyum sağlamayı reddeden ve ona savaş açan bir kadının davranışını bedenindeki bir eksikliğe ya da fazlalığa bağlayarak açıklama çabası—en çok feministlerin tepkisini çekti. Kızı Bettina’nın talebiyle Ulrike’nin beyni, mezarının bulunduğu yere 2002’de defnedildi.

http://www.sosyalistfeministkolektif.org/web-yazilari/kitap-tan-t-mlar/militan-bir-anne-ve-kizi-uzerine-ulrike-ve-bettina/

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.