“Güvenlik kontrolünden geçen kız çocuklarının iç çamaşırlarına koyduğu kaşık metal detektörlerini çalıştıracak ve tehdit altındaki kız çocukları ile özel eğitim almış görevlilerin refakatinde, özel bir alanda görüşme yapılacak. Görevlilerin harekete geçmesini sağlayan bu alarm yöntemi, kız çocukları için son şans.”

İsveç’in Göteborg şehrinden seyahat eden, kadın sünneti ve/veya zorla evlendirme tehdidi ile karşı karşıya kalan kız çocuklarına, İsveç’te yetkilileri harekete geçirmek üzere sinyal vermeleri için tavsiyelerde bulunan bir kampanya başlatıldı.

İsveç’in en büyük ikinci şehrinde, kampanya, yasal olmayan ve zorla evlendirilmek gibi amaçlarla yurt dışına götürülen kız çocuklarının yardım istemesini teşvik etmek için çalışan Karma Nirvana adlı bir kurum tarafından başlatıldı. Kampanya kapsamında, kadın sünneti, zorla evlendirilme gibi tehdit altında olan kız çocuklarının iç çamaşırlarına “kaşık” koymaları ve yardım istemeleri teşvik ediliyor. Böylece, kız çocukları hava alanında dedektörden geçerken, alarmın çalması ile konuya ilişkin özel eğitim almış havalimanı görevlilerinin durumun farkına vararak müdahale etmesi sağlanacak.

Göteborg’da kampanya hakkında konuşan Katarina Idegard’a göre: “Güvenlik kontrolünden geçen kız çocuklarının iç çamaşırlarına koyduğu kaşık metal detektörlerini çalıştıracak ve tehdit altındaki kız çocukları ile özel eğitim almış görevlilerin refakatinde, özel bir alanda görüşme yapılacak. Görevlilerin harekete geçmesini sağlayan bu alarm yöntemi, kız çocukları için son şans.”

Katarina Idegard, kampanyanın özellikle okulların tatil olduğu dönemlerdeki önemine değinerek, “Kız çocuklarına karşı kadın sünneti ve zorla evlendirilme risklerinin özellikle okulların tatil olduğu dönemlerde arttığını” ifade ediyor.

Karma Nirvana’nın verilerine göre bu yöntem Britanya’da, iç çamaşırlarına kaşık koyarak güvenli bir şekilde yetkilileri harekete geçiren, zorla evlendirilme tehdidi ile karşı karşıya olan birçok kız çocuğun hayatını kurtardı. Bu yöntem özellikle, sürekli ailelerinin refakatinde olan kız çocuklarının yetkililere ulaşabilmesi için güvenli ve etkili.

Katarina Idegard, 2015 yılında yapılan bir çalışmaya göre İsveç’te yaşayan otuz sekiz bin kız çocuğu ve kadının kadın sünnetine maruz kalmasının, buna karşı eyleme geçmek için delil oluşturduğunu ifade ediyor. Kadın sünneti ile zorla evlendirmenin, İsveç sınırlarının dışında geçekleşmiş olsa bile hapis cezasını gerektiren bir suç olduğunu, buna rağmen güncel olarak kaç kız çocuğunun zorla evlendirme amacıyla İsveç sınırları dışına götürüldüğünün bilinmediğini ekliyor.

Göteborg’da kampanyanın yaygınlaşması için, okullarda çalışanların ve sosyal çalışmacıların, kız çocuklarına karşı tehditlerle ilgili olarak uyanık ve tedbirli olmaları isteniyor.

Kaynak: FİGO – İnternational Federation of Gynecology and Obstetrics, 1.6.2018.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.