İsveçli feminist gazeteci, yazar ve savaş karşıtı Barbro Alving, genellikle “Bang” takma adını kullandı. İsveç gazetesi Dagens Nyheter gazetesinde ve Idun gibi dergilerde yazdı. İspanya İç Savaşı, İkinci Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş yıllarında muhabirlik yaptı.

Barbro Alving 12 Ocak 1909’da Uppsala’da doğdu. Babası Nordik edebiyat öğretmeni, annesi yazardı. Hiç evlenmedi, fakat bir kızı oldu. Kızı bir yaşına geldiğinde Anna Laura Sjöcrona ile ‘farklı türde bir aile’ oluşturdular. Sjöcrona ile Alving 40 yıldan fazla süre, Alving’in ölümüne kadar birlikte yaşadılar. Daha çok Ruffa Alving-Olin olarak bilinen kızı Maud Fanny Alving de gazeteci oldu. Ölümünden sonra annesinin mektuplarını, notlarını vd. toplayıp yayınladı.

1936 yılında Berlin Olimpiyat Oyunları ve İspanya İç Savaşı’nda muhabirlik yaptı. 1939-40 Fin Kış Savaşı, Almanların 1940’taki Norveç işgali, 1956’daki Macaristan devrimi hakkında yazmak üzere çalıştığı gazete tarafından gönderildi. ABD, Vietnam, Avrupa ve Uzak Doğu’dan da birkaç yıldan uzun sürelerle yabancı muhabir olarak bildirdi.

Barbro Alving 1950’lerde İsveç’te nükleer silahlanmaya karşı kampanyayı destekledi. Çalıştığı Dagens Nyheter gazetesinin baş editörü İsveç’in nükleer silahlanması taraftarıydı. Bu yüzden işinden ayrıldı, haftalık bir dergide çalışmaya başladı. Sivil savunma görevini reddettiği için Stockholm’de bir ay hapis yattı. 1956’da Langholmen hapishanesinde geçen anılarını yazdı. 1946-1975 yılları arasında, bir 12. yüzyıl İsveç atasözünü ima eden “Yaşlı Kadın Akıntıya Karşı” takma adıyla yazdığı gazete makalelerini kitap haline getirdi. Senaryolar yazdı, ödüller aldı.

Barbro Alving 1987 yılında öldü. 1991 yılında Stockholm Üniversitesi’nden kadınlar, ona ithafen Bang adını verdikleri, yılda dört sayı yayımlanan, 7500 adet dağıtılan bir feminist dergi çıkarmaya başladılar. 2009’dan beri web sitesi olarak, halen yayındalar (http://www.bang.se/).

Barbro, İskandinavya’da kadınlara verilen bir isim, Barbara ile aynı kökten geliyor. Ancak İsveç’te tek cinsiyetli (unisex) bir kavram olduğundan kafa karıştırıcı bulunuyor ve yasal olarak geçerli sayılmıyor.

https://www.revolvy.com/main/index.php?s=Barbro%20Alving

2 YORUMLAR

  1. Yaşlı Kadın Akıntıya Karşi, Isvecte bir deyime istinaden dediniz. Bende merak uyandirdi. O deyim nedir? Ne anlamda kullanilir? Bu bilgileri nasil edinebilirim?

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.