21 Kasım 1929’da New York’ta Brooklyn’de doğan Marilyn French, Long Island’daki Hofstra Üniversitesi’nden 1951’de mezun oldu. 1964’te aynı üniversitede yüksek lisansını tamamladı, 1968’e kadar öğretim görevlisi olarak çalıştı. Daha sonra çalışmalarına Harvard Üniversitesi’nde devam etti ve 1972’de doktorasını aldı.

15 kitap yazdı. 1977’de yazdığı Kadınlara Mahsus kitabı bugüne kadar 20 milyonu aşkın basıldı, 20 dile çevrildi. Marilyn French 79 yaşında kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Türkçeye üç kitabı çevrildi: E Yayınlarından 1983’te Armağan İlkin’in çevirisiyle Kadınlara Mahsus ve 1991’de Kanayan Yürekler adlı iki roman, 1993’te Metis yayınlarından Beril Eyüboğlu’nun çevirisiyle Kadınlara Karşı Savaş adlı politik-tarihsel çalışması.

Kadınlara Mahsus, kendi hayatıyla benzerlikler taşıyan, iki çocuklu ABD’li bir ev kadını olan Mira Ward’ın boşanıp üniversiteye başlaması ve özgürleşmesinin öyküsü. Bu kitapta “Yirminci yüzyılın ortasında, ülkemizde kadın olmanın ne demek olduğunu anlatmak istedim ben” ve “Bütün erkekler tecavüzcüdür, gözleriyle, yasalarıyla, kodlarıyla bize tecavüz ederler” diyordu.

French, erkeğin yapabileceği herhangi bir şeyi onun kadar yapabileceğini düşünen kadını feminist olarak tanımlıyordu. Kendisini ‘erkek düşmanı’ olmakla suçlayanlara “erkeklerin kadının toplumsal pozisyonu nedeniyle kadınlara kabahat bulduğu” yanıtını verdi.

Kadınlara Karşı Savaş kitabından:

“Kadınlara karşı savaş, dünyanın her yerinde kadınlara uygulanan ekonomik, politik ve fiziksel baskıyı belgeliyor. Kadınlara duyulan nefretin tekil tavırlardan kaynaklanmadığını, sistemli bir ayrımcılığın sonucunda ortaya çıktığını göstermeye yöneliktir. Evde, işte, sokakta, hastanelerde, dinsel ve hukuksal kurumlarda sürekli karşımıza çıkan, yüzleşmemiz gereken bir gerçektir kadınlara karşı savaş. Patriyarkal kültürün tümünde, kadınlardan nefret geçer akçe sayılıyor; her erkeğin (ve pek çok kadının) cebindeki bozuk para misali, herhangi bir davranışın bedelini ödemek -haklı göstermek- için kolayca harcanıyor. Kadınlar, nasıl olurlarsa olsunlar suçlandıkları için ayrımcılığı kanıtlamak kolay değil. Bunu kanıtlayabilmek için sonuçlarını incelememiz gerekiyor.”

http://bianet.org/bianet/dunya/114305-feminist-olduk-hala-feministiz-tesekkurler-marilyn

http://bianet.org/bianet/kultur/114295-feminist-yazar-marilyn-french-yasamini-yitirdi

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.