“İçinde anlatılmamış bir hikâye taşımaktan daha büyük bir eziyet yoktur.”

Maya Angelou; şair, yazar, şarkıcı, koreograf, aktris, senarist, kadın ve sivil haklar savunucusu, öğretmen, siyah özgürlük hareketinin önemli isimlerinden biri olarak 4 Nisan 1928’de doğar. Üç Grammy ödülü, ABD ulusal sanat madalyası, Lincoln madalyası, ayrıca ABD’nin sivillere verilen en yüksek ödülü olan özgürlük madalyası ile onurlandırıldığı 84 yıllık yaşamı şanslı başlamaz.

Çocuklukta uğradığı travmatik deneyimler sonrasında yaşamını adeta yeniden kurmak zorunda kalır. Üç yaşındayken babaları tarafından kardeşiyle birlikte trene bindirilerek babaannelerinin yanına gönderilen Angelou, anne-babası tarafından terk edilir. Sekiz yaşındayken yıllar sonra tekrar hayatına giren annesinin sevgilisi tarafından tecavüze uğrar. Kendisine bunu yapanın kim olduğunu söyledikten sonra adam tutuklanır ve ölü bulunur. Bu olay, Maya’nın çocuk algısında “Sesimle cinayet işliyorum” kabulüne sebep olur ve beş yıl boyunca konuşmaz. Annesiyle ilişkisi boyunca duyduğu öfke, annesinin yaşamının son zamanlarında yerini kabullenişe bırakır. Yıllar sonra annesiyle ilgili iç dünyasını Annem ve Ben isimli kitabında yine samimi şekilde dünyaya açacaktır.

San Fransisco’da ilk siyah kadın tren biletçisi olarak çalışır. Siyahların uğradığı ırk ayrımcılığı ile kadın hakları konuları Maya Angelou’nun hayatla ilgili görüşlerini biçimlendiren önemli alanlardır. 1970 yılında yayınladığı I Know Why the Caged Bird Sings (Kafesteki Kuşun Neden Şarkı Söylediğini Biliyorum) isimli otobiyografik kitabı ile hem ödül hem de okuyucu beğenisi kazanır ancak kitapta yaşadığı cinsel tacizden bahsettiği için aynı zamanda pek çok okulda yasaklanır. Kitap daha sonraki yıllarda, üniversiteler tarafından benimsenerek derslere konu olur. Angelou, yaşamı boyunca 30’u “En çok satanlar” listesine giren, aralarında çocuk kitaplarının ve yedi otobiyografinin bulunduğu 36 kitap, ayrıca birçok senaryo yazar, filmlerde oynar. Yazarlık kariyeri öncesi şarkıcılık, garsonluk ve seks işçiliği yapar.

Yazarlığı ve akademisyenliği sonrası pek çok ABD Başkanına danışmanlık yapar.

Amerikan edebiyatının son 50 yıldaki en önemli isimlerinden ve hala en etkileyici kültürel sembollerinden biri olan Maya Angelou’nun yaratıcılıkla dolu yaşamı 2014’te sona ermiş olsa da halen kalbimize dokunmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.