Radikal feministler, ilk olarak Kasım 1968’de ABD’de Atlantic City’de yapılan Miss Amerika Güzellik Yarışmasını protesto etmişler. Canlı bir koyuna Miss Amerika olarak taç takmışlar. ‘Özgürlüğün çöp tenekesi’ adını verdikleri bir çöp tenekesine topuklu pabuçlarını, nefes almamızı zorlaştıran korseleri, takma kirpikler ve sutyenleri atıp ateşe vermişlerdi.

20 Kasım 1970’te, bu sefer İngiltere’de Albert Hall’da Miss World Güzellik Yarışması da feministler tarafından protesto edildi. Protestoyu düzenleyen gruplar birbirinden farklı düşünüyorlardı. Yarışmayı durdurma konusunda anlaşarak gösteriyi planladılar.

Yarışmanın yapıldığı salonun dışında gösteri yapılırken, yüz kişilik bir gösteri grubu da bilet alarak yarışma salonuna girdiler.

Bu sefer feminist tiyatro topluluğu Women’s Street Theater Group (Kadınların Sokak Tiyatrosu Grubu) ve Gay Street Theater Group (Gey’lerin Sokak Tiyatrosu Grubu)’nun planlamasıyla teatral bir eylem düzenlendi.

Milyonlarca kişinin televizyon ekranlarından canlı olarak izlediği yarışmada bir anda ‘sığır pazarı güzeli’ seçiyoruz diye ortaya çıkan göstericiler, un bombaları, duman bombaları attılar. Mavi mürekkepler, broşürlerle salonu donattılar. Islıklarla, düdüklerle ses çıkardılar.

Yarışmacılara karşı olmadığını açıkça ortaya koyan protestocuların politik sloganı: “Güzel değiliz, çirkin değiliz, kızgınız” idi. Güzellik yarışmalarıyla kadınların sokulmak istendiği kalıplara, yarışmaların sembolize ettiği erkek egemenliğine, güzelliğin ticarileştirilmesine, ırkçılık ve kadına yönelik baskılara karşı yapılan eylem çok kısa sürdü.

Londra’daki kadın kurtuluş gruplarından kadınlar olarak dağıtılan broşürde güzellik yarışmasını düzenleyen Mecca Ltd. ‘kadın bedenlerini satan süper pezevenk’ olarak tanımlanıyordu.

“Çorap satan bacaklar, bel satan korseler, deodorant satan vücutlar değiliz! Bu utanç verici sığır pazarını yasakla!” deniyordu.

Kısa süreliğine de olsa televizyonda 30 milyon kişinin gözleri önünde Güzellik Yarışmasının durduğu eylem sonrası Londra’da feminist harekete katılımlar arttı. Dört kişinin gözaltına alındığı eylemle ilgili haberlerde eylemcilerin Kızıl Tugaylar örgütüyle ilişkisi olduğu da yazıldı.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.