Kadınlar 25 Şubat günü 17 farklı noktada ilçeden ilçeye, ilden ile sokaklardaydı. “Tek başına olmaz #hayır, 8 Mart’a doğru Kadınlar Birlikte Güçlü” kampanya grubunun Bakırköy, Avcılar, Sarıyer, Şişli, Beşiktaş, Maltepe, Kartal, İzmir, Eskişehir, Manisa, Mersin, Ankara, Çanakkale, Bursa ve Bodrum’da yapılan eylemlerin ardından Kadıköy’de gerçekleşen yürüyüşün sonunda okuduğu basın açıklamasını paylaşıyoruz:

Dünya’da tüm kadınların #BirKişiDahaEksilmeyeceğiz diyerek hayatı durduracakları, uluslararası grevle seslerini her yerde duyuracakları bir #8MartaDoğru giderken biz kadınlar da burada, bugün sokaktayız ve her yerden kadınların isyanına birlikte ses veriyoruz: İsyanınız, isyanımızdır! Biz kadınlar birlikte güçlüyüz!

Bugün buraya Bakırköy’den geldik. Bugün buraya Avcılar’dan geldik. Sarıyer’den geldik. Şişli’den, Beşiktaş’tan, Maltepe’den, Kartal’dan, ilçeden ilçeye, mahalleden mahalleye, kadından kadına sözümüzü taşıyarak geldik. Biz kadınlar her yerde varız. Sadece İstanbul’da değil; İzmir’de, Eskişehir’de, Manisa’da, Mersin’de, Ankara’da, Çanakkale’de, Bursa’da, Bodrum’da sokaktayız. 8 Mart’ta da çoğalarak sokaklarda, meydanlarda olacağız.

Her gün öldürüldüğümüz, her gün her türlü şiddete maruz bırakıldığımız, duymazdan ve görmezden gelindiğimiz, rızaya zorlandığımız, bombalar, tehditler ve baskılar altında yaşamaya mecbur edildiğimiz, her alanda irademizin ve seçimlerimizin yok sayıldığı, işimizin elimizden alındığı, hayatlarımızın çalındığı bu ülkede bizler de birbirimize söz veriyoruz: Bir kişi daha eksilmeyeceğiz! Tek başımıza olmadığımızı, kadın dayanışmasıyla güçlü olduğumuzu unutmayacağız!

Tek başına olmaz #HAYIR, 8 Mart’a doğru bizler erkek şiddetine, cinayetlere, tacize, tecavüze, cinsel istismara ve istismarı meşrulaştırmaya çalışanlara karşı kadın derneklerimiz, merkezlerimiz kapatılsa da birlikte güçlüyüz. Susmuyoruz. Hiçbir yere gitmiyoruz. ‘Boşanmaya çalışırsan’ veya ‘ayrılırsan’ veya ‘barışmazsan’ ‘seni öldürürüm’ diyenlere ve bizi onları hep ‘son bir kez’ affetmeye zorlayan ailelere, devlet kurumlarına bir çift sözümüz var: Hayırın hayır demek olduğunu, istemediğimiz hiçbir şeyi kabullenmek zorunda olmadığımızı ısrarla hatırlamaktan ve söylemekten vazgeçmiyoruz!

Tek başına olmaz #HAYIR, 8 Mart’a doğru bizler savaşa karşı, ölümün ve şiddetin savaşla olağanlaşmasına karşı, sınır ötesi operasyonların neden olduğu yıkıma karşı, barış için, adil ve güzel bir gelecek için birlikte güçlüyüz. Ölümden değil, yaşamdan yanayız. İç savaş tehdidiyle değil birbirimizi dinleyerek, nefret ederek değil yüzleşerek gelecek kurmak istiyoruz. Huzurun başkalarını veya bizleri yok sayarak mümkün olmadığını biliyoruz. Savaşın çözümünün daha çok savaş olduğuna, güvenlik için hayatlarımızı bir adamın insafına bırakmamız gerektiğine inanmayı reddediyoruz!

Tek başına olmaz #HAYIR, 8 Mart’a doğru bizler her yanımızı saran yalanlara karşı, hakikatlerimizin yalnızlaşmasına karşı birlikte güçlüyüz. Neyi yapıp neyi yapamayacağımızı bizim adımıza söyleyenlere, nasıl yaşayacağımıza, ne düşüneceğimize karar verme kudretini kendinde görenlere değil kendimize, birbirimize inanıyoruz. Bu yüzden referandumun da yaklaştığı bu günlerde kadınlara sesleniyoruz; adamları boş ver, kadın kadını dinler, kadınların sesine kulak ver. Bizlere hiç sorulmadan getirilen bu anayasa değişikliği hangi sorunumuza çare olacak? Tam tersine ellerimizle kazandığımız haklarımız, hayatlarımız tek bir adama teslim edilecek. Biz kadınlar, en çok da hayatlarımıza, birbirimize sahip çıkmak için hayır diyoruz.

Tek başına olmaz #HAYIR, 8 Mart’a doğru bizler KHK’lara, ihraçlara, emeğimizin daha da güvencesiz hale gelmesine karşı birlikte mücadele ediyoruz, dayanışmamızla ayaktayız. Bir memurun da bir taşeron işçi kadar güvencesiz olduğu bir zamanda evde bakım sorumluluğunun nasıl ağır bir yük haline gelebileceğini en iyi biz kadınlar biliyoruz. Bugün yüzbinlerce kadının yarını düşünecek hali bile yok. Başka türlü bir yarını, başka türlü bir hayatı mümkün kılmak için birlikte güçlüyüz!

Tek başına olmaz #HAYIR, 8 Mart’a doğru bizler sokakta, işte, fabrikada ve evde olduğu kadar eğitim kurumlarında, üniversitelerde de erkek-egemen baskıya, cinsiyetçiliğe, okulda ve yurtlarda yaşanan tacizlere, yurt yollarının güvensizliğine hayır demek için buradayız. Kampüslerden sokaklara ilmek ilmek ördüğümüz dayanışmayla; tacizi kampüslerden kovan cüretimizle, kaçırılan kadınlar için yurt müdürlüğünün önüne dayanan ve bulana kadar terk etmeyen kararlılığımızla, kadın düşmanı uygulamalarıyla yaşamlarımıza saldıran YÖK’e isyanımızla, birlikte güçlüyüz!

Tek başına olmaz #HAYIR, 8 Mart’a doğru bizler nefrete ve ayrımcılığa karşı birlikte güçlüyüz. Kimi sevdiğimiz veya kiminle seviştiğimiz üzerinden hakarete ve şiddete uğradığımız bir dünyaya isyanımız var. Trans bir kadının yakılarak öldürülebildiği, bunun meşru görülebildiği bu hayata isyanımız var. LGBTİ+lara karşı ayrımcılığa, aşkın ve hayatın sınırlarının hep heteroseksist, tek tip bir aileyle çizilmesine isyanımız var. Din adına, ahlak adına, ‘toplumsal değerlerimiz’, ‘ailenin dağılmaması’ adına elimizden alınan hayatlarımız, çeşitli kalıplara sokulan bedenlerimiz, duyulmayan kararlarımız, makbul kabul edilmeyen arzularımız bizim!

Ve tek başına olmaz #HAYIR, 8 Mart’a doğru biz kadınlar eşitlik ve özgürlük için birlikte güçlüyüz. 14 Şubat’ta eşitsiz aşka da, eşitsiz hayata da hayır demiştik. Bugün de eşitliğin olmadığı hayata da, yasalara da, ailelere de, anayasaya da, sokaklara da, meclise de, çalışma koşullarına da hayır’larımızla buradayız. Özgürlüğümüz için, erkek değil gerçek adalet için, hayatlarımıza sahip çıkmak için 8 Mart’a doğru birlikte güçlü, birlikte coşkulu olmaya devam edeceğiz.

Kahkahamız da isyanımız da bol olsun!

Tek başına olmaz #hayır,

8 Mart’a doğru KADINLAR BİRLİKTE GÜÇLÜ

Kampanya Grubu

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.