ABD Başkanı Donald Trump, göreve geldikten dört gün sonra ABD’nin fon sağladığı kürtaj ile ilgili herhangi bir faaliyeti olan (bilgilendirmekten hizmet vermeye kadar) dünya çapındaki ve dünyanın farklı yerlerinde çalışan kuruluşlara yasak getiren karara imza atmıştı. Bu karar en çok, kadın bedeni ve sağlığı hakkında bu kararı sekiz erkek siyasetçinin imzaladıkları anın fotoğrafı ile sosyal medyada gündem olmuştu.

İsveç Başbakan yardımcısı ve İklim Bakanı İsabella Lovin sekiz kadın siyasetçi ile iklim yasasına imza atarken çektirdikleri fotoğrafı internetten paylaşmıştı. Bu fotoğraf, Trump’a “feminist hükümet”ten cevap olarak değerlendirilmişti.

ABD tarihinde ilk kez 1984’te Ronald Reagan tarafından yürürlüğe konan Mexico City kuralı –ya da muhaliflerinin tabiriyle global gag rule (“küresel susturma kuralı”), Obama tarafından 2009’da kaldırılmıştı. 2017’de Trump tarafından tekrar yürürlüğe kondu. Kararname, ülke dışında çalışan ve hükümete bağlı olmayan ancak ABD’den fon alan sivil toplum kuruluşlarını etkiliyor. ABD’den fon alan ve kürtaj ile ilgili, yalnızca bilgi vermek dahil, herhangi bir faaliyeti olan uluslararası sağlık klinikleri ve STK’lara yasak getiriyor. Yani kararname, dünyanın birçok farklı yerinde hem kürtaja erişimi kısıtlıyor hem de kürtaj hizmetleri için gereken maddi desteğin önemli bir kısmını ortadan kaldırıyor.

Bu kararname ile oluşan 600 milyon dolarlık açığı kapatmak üzere Hollanda geçtiğimiz ay “uluslararası fon” oluşturacaklarını duyurmuştu. Dış Ticaret ve Kalkınma Bakanı Lilianne Ploumen, 20 ülkenin bu girişime destek verdiğini, Güney Amerika ve Afrika ülkeleri ile de iletişimde olduklarını, ayrıca vakıf ve STK’ların da katıldıklarını söyledi. Fona destek veren ülkeler arasında Norveç, İsveç, Danimarka, Belçika, Lüksemburg, Finlandiya, Kanada ve Yeşil Burun Adaları bulunuyor.

Aşağıdaki videoda global gag rule olarak bilinen bu kuralın kadınların genel anlamda üreme sağlığına erişimi, doğum kontrolü, cinsellik ve aile planlaması konularında kadınlar üzerindeki küresel etkisi özetleniyor:

http://t24.com.tr/video/trumpin-kurtaj-karsiti-karari-dunya-kadinlarini-nasil-etkileyecek,5165

Başka bir video (İngilizce):

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.