Barış İçin Sürekli Kadın Platformu‘nun çağrısıyla 29 Haziran 2003 tarihinde Ankara, Abdi İpekçi Parkı’nda “Barış Hemen Şimdi” başlıklı bir miting düzenlendi.

Platform, miting çağrısında kadınların, şimdiye kadar bu topraklarda on binlerce insanın ölümüne neden olan çatışmaların erkeksi uğultusundan seslerini duyuramadığını, erkeklerin sözünün silah olduğunu belirterek “Şimdi söz sırası biz kadınlarda”, “Biz konuşmaya başladık. Dili silah olanlar susun” dediler.

Barış İçin Sürekli Kadın Platformu’nun çağrısıyla Ankara’da “Barış Hemen Şimdi” mitinginde bir araya gelen binlerce kadın, baskı, tecavüz ve işkenceyle susturulmak istenmelerine karşı barış taleplerini haykırdılar.

Türkiye’nin dört bir tarafından çocukları ile birlikte gelen kadınlar, Hipodrom’da toplandı. Geleneksel kıyafetleri ile Kürt illerinden gelen çok sayıda kadının katıldığı mitingde kadınlar, Barış İçin Sürekli Kadın Platformu’nun “Barış hemen şimdi”, “Gülüşü çalınmamış kadınlar ve çocuklar için sürekli barış hemen şimdi, her yerde” pankartları arkasında yerlerini aldılar. Hipodrom’dan Abdi İpekçi Parkı’na kadar yürüyen kadınlar, “Türkiye, kadınla özgürleşecek”, “Kimliksiz bir yaşam istemiyoruz”, “Savaşa hayır, barış hemen şimdi” sloganlarını attılar. “Jin Jiyan Azadi (Kadın, yaşam, özgürlük)” sloganının sık sık yükseldiği mitingde, kadınlara yönelik şiddete, tecavüze karşı sloganlar da atıldı.

Mitingi düzenleyen Barış İçin Sürekli Kadın Platformu‘nun ortak metninde, “Toplumsal barış istiyoruz, artık silahlar sussun, biz konuşalım” çağrısı yapıldıktan sonra, Kürt sorunun demokratik çözümü için taraflar diyaloğa davet edildi. Herkese siyaset yapma hakkının verilmesi gerektiğine işaret edilen metinde, “Pişmanlık, topluma kazandırma yasaları değil, demokratik katılım yasaları” isteğine yer verildi.

 

 

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.