Türkiye’de ilk kez yapılan 1989’daki ilk ulusal çaptaki feminist buluşmayı/ 1. Feminist Hafta Sonu’nun örgütlenmesinin de çağrısını yapan Perşembe Grubu, Mülkiyeliler Birliği’nde ‘Dayağa karşı kampanya ve kadın şenliği’ konulu konuşmada tanışan kadınların perşembeleri toplanmaya başlamasıyla doğdu.

“Ortak kaygımız kadın olma halimizin, nasıl ve ne şekilde biçimlendiğini anlamak, kadın olarak yaşadıklarımızı, rahatsızlıklarımızı yüksek sesle dillendirmek, sorgulamak ve dönüştürmeye çalışmaktı. Perşembeleri toplanıyor olduğumuzdan adımız  ‘Perşembe Grubu’ diye duyuldu.

Patriyarkanın dayattığı kadınlık rolüne itirazı olan biz kadınların, birlikteliklerinin temelini yalnız olmadığımızı görmek, dayanışmak, sesimizi sözümüzü paylaşmak oluşturuyordu. Başka kadınlarla buluşmak için fırsat buldukça sözlerimizle parklara sokaklara çıktık. Buralarda kadın kadına konuşup birbirimizi cesaretlendirmeyi feminist politikanın önemli bir parçası olarak gördük.

Başından beri en çok istediğiniz şey kadınların belirlenmiş kadınlık dışında var olmanın yollarını arayacağı, birbirini bulabileceği bir yerimiz olması…” (1992 Ocak ayında Perşembe Grubu tarafından hazırlanan takvimden)

Perşembe Grubu, bilinç yükseltmenin yanı sıra, Ankara’da Ekim 1989’da Sarkıntılığa Hayır Kampanyası’nın asıl yürütücüsü oldu. Medeni Kanun kampanyasında da yer aldılar.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.