Türkiye’de ilk kez yapılan 1989’daki ilk ulusal çaptaki feminist buluşmanın -1. Feminist Hafta Sonu’nun- örgütlenmesinin de çağrısını yapan Perşembe Grubu’nun ilk kampanyası “Basında Kadın İmajını Protesto Kampanyası” oldu. 24 Ocak 1988 tarihli “Hassas Nokta İncirlik” başlıklı kapağı Perşembe Grubu’nun gündemine geldi. Perşembe Grubu, kadının cinsel organının incir ile kaplı olduğu bu kapak üzerinden kadınların basında yer alışı konusunda bir tartışma başlattı. Cinsiyetçi bir dille yazılmış haberler ve haber fotoğrafları ele alınarak bir tartışma yürütüldü ve bir kampanya başlatılmasına karar verildi. Nokta Dergisi’nin kadın bedenini aşağılayan başka kapakları da vardı. “Prangalı Cinsellik” başlığıyla cezaevlerindeki cinsellik konusunu işlediği -parmaklıkların arkasında bacaklarını açmış oturan kadın fotoğrafına yer veren- kapağı bunlardan biriydi.

Kampanya çerçevesinde “Kadın Bedeninin Basında Kullanımı” konulu bir panel düzenlendi. Perşembe Grubu, Kampanya kapsamında kadınları, Nokta Dergisi’ne, kendi ifadeleriyle protesto mektubu yollamaya çağırdı. Bu çağrı Kaktüs Dergisi 1. sayısında da yayınlandı:

Dergilerde çıkan «kadın» imajıyla ilgili görüşlerimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bu çerçevede Nokta’nın 24 Ocak 1988 tarihli «Hassas Nokta İncirlik» başlıklı kapağına karşı bizden ilişikteki gibi bir tepki çıktı. Erkek egemen basın kadının bedenini ve bütününü bölerek, kişiliğinden kopararak onu tek başına tanımlamak ve dolayısıyla kontrol etmek istiyor. Biz böylece oluşturulan kadın ve cinsellik tanımına karşıyız. Kendilerini pornografik olarak tanımlamayan yayın organları da sık sık bedenimizi kullanarak çarpıcı bir görsellik kazanma yoluna gidiyor. Bu bizce son derecede vahim ve karşı çıkılması gereken bir olgu. Bize bu konudaki düşünce ve tepkilerinizi aşağıdaki adrese yazmanızı istiyoruz. Kadınların kendi kelime ve cümleleriyle yazılmış protesto mektuplarını topluca Nokta’ya götürerek seslerimizi duyurmak istiyoruz. Bir an önce sizlerden duymak ümidiyle.

SEVGİLER,

Bu konuda kafa yoran bir grup feminist

Adres: Meneviş Sok. 48/18 A. Ayrancı, Ankara

Kampanya çerçevesinde; 26 Mart 1988 tarihinde “Kadın Bedeninin Basında Kullanımı” konulu bir panel düzenlendi.

Protesto mektuplarını topluca Nokta Dergisi’ne götürerek seslerini duyurma amacındaki Perşembe Grubu, başarıya ulaşmıştı ve hatta daha sonra Nokta Dergisi bu kapağı yılın gafları listesinde yayınladı.

 

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.