5kasimKadınist-Uluslararası İstanbul Kadın Buluşması’nda İstanbul Feminist Kolektif, “Kadın erkek eşit değildir” diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı ve kadın cinayetlerini protesto etti.

İstanbul Feminist Kolektif üyeleri, İstanbul Kongre Merkezi’nde yapılan Uluslararası İstanbul Kadın Buluşması’nda, Başbakanın konuşması sırasında sessiz protesto eylemi yaptı. Feminist kadınlar, İstanbul Kadın Araştırmaları Merkezi (İKAM) ve 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından düzenlenen buluşmada, Recep Tayyip Erdoğan konuşurken ayağa kalkarak “Eşit değilsiniz dendikçe daha çok öldürülüyoruz”, “Erkeklerin sevgisi her gün üç kadını öldürüyor” yazılı dövizleri açtılar.

Bir süre sessizce bekleyen kadınlara salondaki korumalar müdahale ederek dövizleri topladılar. Salonda bulunan basına sözlü ve yazılı açıklamada bulunan kadınlar daha sonra salondan ayrıldı. 2010 yılının Nisan ayında başlatılan “Kadın cinayetlerine isyandayız” kampanyası çerçevesinde yapılan eylemin basın açıklaması şöyleydi:

Erkeklerin Sevgisi Her Gün 3 Kadını Öldürüyor.

Başbakan Erdoğan ölen kadınlardan hiç söz etmezken kadınlara 3 çocuk doğurmalarını tavsiye etmeye devam ediyor.

2009 yılının ilk 7 ayında 953 kadın öldürüldü.
Başbakan Erdoğan Dolmabahçe’de kadın örgütleriyle yaptığı toplantıda “kadın-erkek eşitliğine inanmıyorum” dedi.

2010 yılının ilk 7 ayında 236 kadın öldürüldü.
– AB standartlarına göre her 7500 kişiye bir sığınmaevi açılması yani Türkiye’de 5000 sığınmaevi bulunması gerekiyor iken sadece 38 sığınmaevi var. Toplam kapasiteleri 867.
– Dünya Ekonomik Forumu’nun Cinsiyet Eşitliği raporunda, Türkiye 134 ülke arasında bu yıl 126. sırada yer aldı.

Kadın cinayetleri son yedi yılda % 1400 artarken durdurmak için bir eylem planı yok! Hatta Yasamanın, Yürütmenin böyle bir gündemi dahi yok!

Yargıda katillere haksız tahrik indirimi uygulanıyor. Kadınlar karakol, sığınmaevleri, savcılık kapısından dönüp kocaları tarafından katlediliyor.

Başbakan Erdoğan “Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahip olurlar. Ama yaradılışımız farklı” diyor.

Başbakan Erdoğan’dan kadınların “yaradılışlarını”, “kaç çocuk doğuracaklarını” değil, görevi olduğu üzere kadınların şiddet, baskı, ayrımcılık görmelerinin önüne geçmek, yaşam hakları ve can güvenliklerini garanti altına almak üzere hayata geçireceği politikaları, atacağı adımları duymak istiyoruz. Acilen duymak istiyoruz çünkü tüm bu beyanlarla harcanan her gün 3 kadın daha öldürülüyor!

Kadın Cinayetlerine İsyandayız!

İstanbul Feminist Kolektif

Kaynaklar

http://www.sosyalistfeministkolektif.org/kampanyalar/parcas-olduklar-m-z/kadn-cinayetlerine-isyandayz/istanbul-feminist-kolektif-ten-basbakan-protesto-eylemi/

https://www.kaosgl.org/haber/kadinlar-basbakan-erdogani-neden-protesto-ettiler

 

 

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.