Kampanyanın bilgilendirme posterleri süpermarketlerin ödeme alanında, giriş ve çıkışlarda ve duyuru panolarında asılı, alınan fişlerin arkasında da yardım bilgileri bulunuyor.

Federal Aile Bakanı Franziska Giffey (SPD)

“Evde güvenli değil misin?” Bu soru Federal Almanya Aile Bakanı Franziska Giffey (SPD) tarafından başlatılan kampanyanın sloganı. 26.000 süpermarket şubesindeki kasalarda asılı olan küçük posterlerde “Evde şiddetten ciddi bir şekilde etkileniyor musunuz veya şiddetten etkilenen birini tanıyor musunuz? Bakın burada, neler yapabileceğiniz ve nereden yardım bulabileceğinizle ilgili tüm bilgileri var,” yazılı. Ayrıca şiddet yaşayan kadınların arayabilecekleri acil telefon hatlarını, kadın sığınma evlerinin adreslerini ve kadın danışma merkezlerini bulacakları https://staerker-als-gewalt.de/ sitesinin adresi de not edilmiş.

Federal Aile Bakanı Giffey bu kampanya için Aldi, Edeka, Lidl, Netto, Penny, Real ve Rewe gibi büyük perakende zincirleriyle işbirliği yapıldığını ve bilgilendirme posterlerinin ödeme alanında, giriş ve çıkışlarda ve duyuru panolarında asılı olduğunu, alınan fişlerin arkasında da yardım bilgileri bulunduğunu anlatıyor.

Korona zamanında, erkekler normalden daha fazla şiddete başvuruyorlar. Kadınlar ve çocuklar dış dünyayla neredeyse hiç temas kuramıyorlar. Dış dünya ile temas edebildikleri yegane yer süpermarketler. Bu nedenle Federal Bakan Franziska Giffey bu kampanyayı başlattı. Kampanyada süpermarketlere ek olarak, kadın sığınma evlerinin ve göçmen örgütlerinin şemsiye birlikleri yer alıyor.

Özetleyerek çeviren: Meral Akkent

Kaynak: EMMA dergisi, Nisan 2020 sayısı.

https://www.emma.de/artikel/maennergewalt-im-supermarkt-gibt-es-hilfe-337741

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.