Bugün 29 Kasım Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü. Bu vesileyle Filistin
Feminist Kolektifi’nin 25 Kasım’da feministlere yaptığı çağrı metninin bir çevirisini
Çatlak Zemin’de yayınlıyoruz.

Palestinian Feminist Collective

Filistin Feminist Kolektifi olarak (PFC), Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde, feminist ortak mücadele arkadaşlarımızı ve vicdan sahibi tüm insanları, Sömürgeci Feminizmi sonsuza dek kapatmaya çağırıyoruz.

Sömürgeci feminizm derken, istilaları, soykırımları, askeri işgalleri, kaynak talanını ve emek sömürüsünü meşrulaştırmak için kadınları özgürleştirme dilini kullanan Batılı ve sömürgeci söylem ve politikaları kastediyoruz. Sömürgeci feminizm, Filistinli kadınları kendi kültürlerinden, toplumlarından ve dinlerinden kurtarılmaya muhtaç çaresiz kurbanlar olarak tasvir ederken aynı zamanda onları kolayca vazgeçilebilir, tehditkar ve ölümü hak eden kişilere dönüştürüyor. Bu taktikler, yurdumuzun devam eden Siyonist işgalini, halkımızın topraklarından sürülmesini ve Filistinlilerin yaşamına karşı yürütülen bitmek bilmeyen savaşı meşrulaştırmak için birlikte kullanılıyor. Filistin’in feminist bir mesele olduğunu bir kez daha belirtiyor ve feminizmin Siyonizm ile bağdaşmadığını ileri sürüyoruz.

Toplumsal cinsiyete dayalı şiddet* ve cinsel saldırı, yerleşimci sömürgecilik ve onun yerli halkları yok etme, topraklarını çalma ve direnişlerini bastırma amacı için vazgeçilmezdir. Filistin’de Siyonist yerleşimci-sömürgeci proje, Filistinli kadınların bedenlerini, cinselliklerini ve üreme kapasitelerini güvenlik tehdidi olarak kurgulayan demografik kaygı tarafından yönlendiriliyor. Filistinli anneler “sorun” olarak kodlanıyor ve sistematik olarak üreme adaleti ve güvenliğinden mahrum bırakılıyorlar. Bu bağlamda, İsrail yerleşimci devleti kendisini kadınlar ve LGBTQ toplulukları için sahte bir şekilde güvenli bir liman olarak tanıtıyor. Rutin bir şekilde, ayrım gözetmeksizin ve bedensel özerkliğimiz gözardı edilerek şiddete ve ihlale maruz bırakılan bizlerken, propagandalarında şiddet yanlısı ve gerici olarak lanse edilen yine bizleriz.

7 Ekim’den bu yana, Siyonist liderlerin, Batılı medya kuruluşlarının ve liberal feministlerin tüm Gazze nüfusunu insanlık dışı gösteren liberal, Oryantalist ve sömürgeci feminist söylemlerinin yeniden dirilişine tanık olduk. Bu bağlamda Filistinli erkekler şehvetli, gaddar saldırganlar, cinsel tacizciler ve çocuklarını canlı kalkan olarak kullanan sevgisiz babalar olarak tasvir ediliyor. Siyonist rejim, Filistin genelinde kitlesel tutuklamalar, cinsel aşağılama ve işkence kampanyası yoluyla toplumsal cinsiyete dayalı şiddet ve cinsel saldırı eylemleri gerçekleştirirken Gazze’deki Filistinlilere yönelik hızlandırılmış soykırımını meşrulaştırmak için bu ırkçı cinsel söylemleri araçsallaştırıyor. Eksikleriyle de olsa, zaten bilinen ve pek çok kaynakta paylaşılan bu ihlalleri ve zararları ortaya koyan tanıklıklarda ve belgelerde içerilenleri derledik:

 • Gazze’de yüzde 70’inden fazlası kadın ve çocuk olmak üzere yaklaşık 15.000 Filistinlinin vahşice öldürülmesi, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Gazze’nin çocuklar için bir “mezarlık” haline geldiğini söylemesine yol açtı. Sadece Filistinli oldukları için öldürülen binlerce erkek için de aynı şekilde yas tutuyoruz. Onlar bizim yoldaşlarımız, kardeşlerimiz, babalarımız, sevdiklerimiz.
 • Gazze’de soykırım sürerken doğum yapması beklenen 50.000 hamile kadın bulunuyor ve içinde bulundukları koşulları “korku filmi” olarak nitelendiriyorlar. Anestezi ve ağrı kesici olmadan sezaryen yaptırmaya ve steril olmayan koşullarda doğum yapmaya zorlanıyorlar. Kadınlar ve kızlar, hijyenik ped eksikliği nedeniyle adet döngülerini durdurmak için doğum kontrol haplarına başvurmak zorunda kalıyor.
 • Batı Şeria, Kudüs ve işgal altındaki 1948 topraklarında devam eden tutuklama kampanyaları kapsamında 7 Ekim’den bu yana 100’den fazla kadının tutuklandı ve gözaltına alındı. Bazıları serbest bırakılırken, yaklaşık 84 kadın halen tutuklu durumda. Bunlara, 26 Ekim’de İsrail askerleri tarafından gözaltına alınırken tecavüzle tehdit edilen ve şiddet kullanılarak tutuklanan El Halil’li Filistinli yazar Lama Khater; 6 Kasım’da sosyal medya üzerinden “terörü teşvik etmekle” suçlanarak tutuklanan ve halen idari gözetimde tutulan Nabi Saleh’li Ahed Tamimi ve süresiz ev hapsine mahkum edilerek 12 Kasım’da serbest bırakılan ve internet kullanımı yasaklanan yedi aylık hamile ve üç çocuk annesi Nablus’lu gazeteci Somaya Jawabra da dahil.
 • Son altı haftada 200’den fazla çocuk tutuklandı ve gözaltına alındı. Sistematik olarak ifade edecek olursak, her yıl 500 ila 1000 Filistinli çocuk tutuklanıyor. Save the Children-Filistin‘in raporuna göre Filistinli çocuk mahkumlar fiziksel, zihinsel ve cinsel şiddete maruz kalıyor ve aileleriyle görüşmekten mahrum bırakılıyorlar.
 • Filistinli mahkumlara yönelik cinsel istismar ve işkence sürüyor. 21 Ekim’de haber kaynakları, Batı Şeria’da üç Filistinli erkeğin çırılçıplak soyulduğunu, dövüldüğünü ve bir askerin bunlardan birine bir nesne sokmaya çalıştığını bildirdi. İşkenceyi yapan askerler, Filistinlilere boyun eğdirmek için cinsel şiddet kullanımını somutlaştıran video ve fotoğraflar çekti.
 • Siyonist askerler, Gazze’deki queer Filistinlileri kendi toplulukları hakkında muhbirlik yapmaları için tehdit etmeyi sürdürüyor.
 • İsrail yanlısı destekçiler, ABD ve Kanada‘daki Filistinlilere ve Filistin yanlısı protestoculara fiziksel ve cinsel zarar verilmesi çağrısında bulunuyor.
 • Tuwani bölgesindeki Siyonist yerleşimciler ve askerler tarafından yapılan istismarları belgeleyen Filistinli ve uluslararası gönüllüler, 20 Kasım’da fiziksel, cinsel ve sözlü tacize maruz bırakıldı.

Bu örnekler, her ne kadar yaşananların bütünü olmasa da, toplumsal cinsiyete dayalı şiddet ve cinsel saldırının Siyonist yerleşimci-sömürgeci projenin dokusuna çok yönlü bir şekilde işlediğini gösteriyor. Bu proje yalnızca kadınları ve kızları ayrım gözetmeksizin öldürmekle, yaşam şanslarını ve geçim kaynaklarını yok etmekle kalmıyor, aynı zamanda Filistinli erkeklikleri de cinsel istismar ve işkence için hedefe oturtuyor. Sizi, yerleşimci sömürgeciliğin ve sömürgeci feministlerin soykırımı mümkün kılan dil ve eylemlerine içkin kıldıkları adım adım ölüşümüzün o çınlayan ritmini susturmamıza yardım etmeye çağırıyoruz.

Eylem Çağrımız

Biz Filistin Feminist Kolektifi olarak müttefiklerimize şu çağrıyı yapıyoruz:

 • Zararları ve neden ortadan kaldırılması gerektiğine dair kendi gerekçe ve tanıklıklarınızı yazarak Sömürgeci Feminizmi Kapatın diyen sosyal medya eylemimize katılın. #shutdowncolonialfeminism ve #feministssaynotogenocide etiketlerini kullanın ve sosyal medya hesaplarımızı etiketleyin;
 • Medyada, iş yerinizde ve özel görüşmelerinizde sömürgeci feminist söylemlerle karşılaştığınızda bu söylemleri reddedin ve onlara karşı sesinizi yükseltin, aynı zamanda Filistin’in feminist bir mesele olduğunu destekleyin. Konuşma konuları ve kaynaklar için PFC araç setini Bir akademik kurumla bağlantınız varsa, Filistin için ses çıkaran öğretim üyelerine ve öğrencilere yönelik baskılara karşı çıkmak için yöneticilere mektubumuzu kullanın;
 • Topluluğunuzda sömürgeci feminizm ve Feminist Bir Sorun olarak Filistin üzerine serbest kürsü düzenleyin. Yerleşimci sömürgecilik ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddete ilişkin büyüyen okuma listemizden yararlanın, öğrenin ve öğretin;
 • Feminist bir örgütseniz, soykırıma son verilmesi ve derhal ateşkes çağrısı yapan Feminist Cephe ve Filistin Feminist Kolektifi ortak mektubunu imzalayın;
 • PFC ve INCITE! Şiddete Karşı Beyaz Olmayan Kadınlar işbirliğiyle hazırlanan “Soykırıma Hayır Deyin” posterlerimizi ve çıkartmalarımızı bastırarak ve yerel etkinliklerinizde kullanarak kampanyamızı güçlendirin.

Bu kampanya büyüdükçe süren eylemler ve çağrılar için bizi takip etmeye devam edin. Sosyal medya hesaplarımızı takip edin: @palestinianfeministcollective.

Sömürgeci feminizmlerin Filistinlilere karşı nasıl silah haline getirildiği ve cinsel şiddetin, toplumsal cinsiyet temelli şiddetin ve yerleşimci-sömürgeci şiddetin kesişimleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için şu okuma seçkisine göz atın:

 • Nada Elia, Greater than the Sum of Our Parts Feminism, Inter/Nationalism, and Palestine (Pluto Press, 2023).
 • Lila Abu-Lughod, “Do Muslim Women Really Need Saving? Anthropological Reflections on Cultural Relativism and Its Others,” American Anthropologist 104, no. 3 (2002): 783–90, https://doi.org/10.1525/aa.2002.104.3.783.
 • Lila Abu-Lughod, Rema Hammami, and Nadera Shalhoub-Kevorkian, eds., The Cunning of Gender Violence (Durham, NC: Duke University Press, 2023).
 • Sarah Ihmoud, “Palestinian Feminism: Analytics, Praxes and Decolonial Futures,” Feminist Anthropology 3, no. 2 (2022): 284–98, https://doi.org/10.1002/fea2.12109.
 • Nadine Naber, Eman Desouky, and Lina Baroudi, “The Forgotten ‘-ism’: An Arab American Women’s Perspective,” in Color of Violence: The INCITE! Anthology, edited by INCITE! Women of Color Against Violence (Cambridge, MA: South End Press,  2006), pp. 97–112.
 • Eman Ghanayem, “Colonial Loops of Displacement in the United States and Israel: The Case of Rasmea Odeh,” Women’s Studies Quarterly 47, no. 3 (2019): 71–91, https://doi.org/10.1353/wsq.2019.0045.
 • Rema Hammami, “Destabilizing Mastery and the Machine: Palestinian Agency and Gendered Embodiment at Israeli Military Checkpoints,” Current Anthropology 60, no. 2 (2019): S87–S97, https://doi.org/10.1086/699906.
 • Sahar Francis, “Gendered Violence in Israeli Detention,” Journal of Palestine Studies 46, no. 4 (2017): 46–61, https://doi.org/10.1525/jps.2017.46.4.46.
 • Walaa Alqaisiya, “Decolonial Queering: The Politics of Being Queer in Palestine,” Journal of Palestine Studies 47, no. 3 (2018): 29–44, https://doi.org/10.1525/jps.2018.47.3.29.
 • Rabab Abdulhadi, Suzanne Adely, Angela Davis, and Selma James, “Confronting Apartheid has Everything to Do with Feminism,” Mondoweiss, March 17, 2021, https://mondoweiss.net/2017/03/confronting-apartheid-everything/.
 • Rabab Abdulhadi, “Israeli Settler Colonialism in Context: Celebrating (Palestinian) Death and Normalizing Gender and Sexual Violence,” Feminist Studies 45, no. 2 (2019): 541–73, https://doi.org/10.1353/fem.2019.0025.
 • Julie Peteet, “Language Matters: Talking about Palestine,” Journal of Palestine Studies 45, no. 2 (2016): 24–40, https://doi.org/10.1525/jps.2016.45.2.24.
 • Rosemary Sayigh, “Silenced Suffering,” Borderlands 14, no. 1 (2015): 1–20.
 • Maya Mikdashi, “Can Palestinian Men be Victims?: Gendering Israel’s War on Gaza,” Jadaliyya, July 23, 2014, https://www.jadaliyya.com/Details/30991.
 • Nadera Shalhoub-Kevorkian and Suhad Daher-Nashif, “Femicide and Colonization: Between the Politics of Exclusion and the Culture of Control,” Violence Against Women 19, no. 3 (2013): 295–315, https://doi.org/10.1177/1077801213485548.
 • Nahla Abdo, Captive Revolution: Palestinian Women’s Anti-Colonial Struggle within the Israeli Prison System (London: Pluto, 2014).
 • Nadera Shalhoub-Kevorkian, Sarah Ihmoud, and Suhad Dahir-Nashif, “Sexual Violence, Women’s Bodies, and Israeli Settler Colonialism,” Jadaliyya, November 17, 2014, https://www.jadaliyya.com/Details/31481/Sexual-Violence,-Women%E2%80%99s-Bodies,-and-Israeli-Settler-Colonialism.
 • Nadera Shalhoub-Kevorkian, Militarization and Violence against Women in Conflict Zones: A Palestinian Case-Study (Cambridge: Cambridge University Press, 2009).
 • Lena Meari, “Resignifying ‘Sexual’ Colonial Power Techniques: The Experiences of Palestinian Women Political Prisoners,” in Rethinking Gender in Revolutions and Resistance: Lessons from the Arab World, edited by Maha El Said, Lena Meari, and Nicola Pratt (London: Zed Books, 2015), pp. 59–85.
 • Loubna Qutami, “Why Feminism? Why Now? Reflections on the ‘Palestine is a Feminist Issue Pledge,’” Spectre Journal, May 3, 2021, https://spectrejournal.com/why-feminism-why-now/.
 • Hala Marshood and Riya Alsanah, “Tal’at: A Feminist Movement that Is Redefining Liberation and Reimagining Palestine,” Mondoweiss, February 2020, https://mondoweiss.net/2020/02/talat-a-feminist-movement-that-is-redefining-liberation-and-reimagining-palestine/.
 • Tara Alalami and Rawan Nabil, “The Birds Shall Return: Imagining Palestinian Feminist Futurities,” Briarpatch, May 4, 2022, https://briarpatchmagazine.com/articles/view/imagining-palestinian-feminist-futurities.

Çeviri: Özlem Barın

Metnin orijinali: https://palestinianfeministcollective.org/shut-down-colonial-feminism-2023/

* Çatlak Zemin notu: İngilizce metinde “gender violence” ifadesi kullanıldığı için normalde tercih ettiğimiz “erkek şiddeti” ifadesi yerine çeviride “toplumsal cinsiyete dayalı şiddet” veya “toplumsal cinsiyet temelli şiddet” ifadesine yer verilmiştir.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.