Merhaba Femihat. Feminist mücadele içerisinde yer yer alanlarımızın kesiştiği kadınlar, hayatlarımızda birden fail olduğunda ne yapacağız? Yollarımız da kesişmeye devam ediyorsa hala. Nasıl ilişki kurulmalı? Dayanışmaktan da geri duracağımı hissettiğim anlar oluyor, kendime kızıyorum. Ne demek istediğimi anlıyorsun değil mi?

çatlaktaki sızı


Sevgili çatlaktaki sızı,
Ne iyi ettin yazarak. Ne çok şey düşündürdün. Hepimiz hayatımızın bir noktasında istemediğimiz şeyleri yapma, beğenmediğimiz davranışları sergileme, benzemek istemediğimiz insanlara dönüşme ihtimaliyle yaşıyoruz. Bazılarımız için bu ihtimal fiiliyat bulmayabiliyor, pek çoğumuz ise ilişkilerini mücadele ederek yerli yerine oturtabiliyor. Bana öyle geliyor ki faili düşünmektense fiilin kendisini düşünmek, hangi ilişkilerin nasıl sonuçlara yol açtığını fark etmek ve temelde değiştirilmek istenen sıkıntının adını koyabilmek en güzeli. Bu yolla, bazı hareketlerin birtakım insanlara ebediyen yapışması riskini de bertaraf edebiliriz. Kurmak istediğimiz temas biçimlerini daha çok öne çıkarabiliriz.

Son yıllarda beyin üzerine yapılan araştırmalar da bize bu konuda ümit veriyor. Beynin fiziki yapısının davranış ve düşünce izleriyle, tekrarlı ve güçlendirici etkinliklerle, deneyimle ve yapa ede şekillenebildiğini; bu yolların zihnimizin temel öğrenme prensibi olduğunu ortaya çıkaran çalışmalar bunlar. Yani faillerin yüzleşmesi, değişmesi ihtimali zihinsel-fiziksel bir süreçte de böyle. [1] Feminist politika zeminleri için konu zaten, özel alanda işlerin değişebileceğine, farklı ilişki kurma biçimleriyle farklı yollar açılabileceğine ve bu yolların kamusal alanların tümünü radikal bir biçimde değiştireceğine olan bağlılıktı. Dayanışma gösterememek, temastan kaçınmak, yolların kesişmemesini istemek de bir sürecin parçası olabilir. Dilerim ki bu süreçler nihayetinde, yüzleşmelerle; karşılıklı görme, duyma, dinleme, anlama ve harekete geçme aşamalarıyla herkes için daha sevinçli duygulara dönüşür. Dayanışma ilişkilerimiz dayanma ve tahammül etme, dayatma ve daraltmalara dönüşmeden dertlerimiz dermana, gönüllerimiz feminist fermana kavuşsun.

 

[1] Kallavi tıbbi adıyla beyin plastisitesi.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.