Olive Morris 26 Haziran 1952’de St. Catherine, Jamaika’da doğdu. Ailesi o küçükken İngiltere’ye göç etti, kendisi de 9 yaşındayken ailesinin yanına katıldı.

Londra’da Afrikalı-Jamaikalı bir kadın olarak yaşadığı ayrımcılık ve eşitsizliklerin farkındaydı. O dönem polislere tanınmış olan, “şüpheli” görülen herkesi durdurma ve arama hakkı veren (ve özellikle siyahlara karşı uygulanan) “durdur ve ara” (“stop and search”) uygulaması ve yarattığı polis şiddetine ve ayrımcılığına karşı örgütlendi. Nijeryalı bir diplomatın park cezası bahane edilerek gözaltına alınmasına müdahale ederken kendisi de polisin fiziksel ve cinsel şiddetine maruz kaldı. Ayrıca siyahların sadece bedenlerine değil yaşadıkları mekanlara da yönelen şiddet ve ayrımcılığa karşı yaşadığı mahalleyi ve mahalledekilerin barınma ve kent haklarını savundu.

1970’lerin başında Kara Panterler’in gençlik örgütlenmelerine katıldı. Daha sonra İngiliz Kara Panter Partisi üyesi oldu. Kara Panterler içindeki kadınları örgütleyerek 1974 yılında Brixton Siyah Kadınlar Grubu’nu kurdu; Asya ve Afrika Kökenli Kadınlar Örgütü’nün kurucuları arasında yer aldı. Bunların yanı sıra ev işgal hareketlerinde aktifti. 1973 yılında Brixton Railton Sokağı 121 numaralı binayı bir arkadaşı ile birlikte işgal etti. Burası hızla farklı örgütlenmelerin bir araya geldiği bir alan haline geldi, o bölgede yaşayan siyahlara ait ilk kitapçı da bu binada açıldı.

Olive Morris 12 Temmuz 1979’da yalnızca 27 yaşındayken kanserden hayatını kaybetti.

2011 yılında genç siyah kadınlara burs vermek için Olive Morris Anma Ödülü başlatıldı.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.