12 Ekim 2009: Feministlerin takip ettiği davada tecavüzcü 14 yıl sonra cezalandırıldı

0
391

Hakkında cinsel saldırı suçlamasıyla yaklaşık 12 dava açılan Şahin Öğüt, yargılandığı bir davada 14 yıl önce 15 yaşından küçük olan kişiye tecavüz suçundan 20 yıl hapis cezası aldı. Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi cinsel saldırı suçlarında emsal olacak bir karara imza attı. Öğüt başka bir davada da 15 yıl hapis cezası almıştı.

Feminist kadınlar, çok sayıda kadına tecavüz eden Şahin Öğüt’ün yargılandığı davaları takip ettiler. Tecavüze maruz kalan kadınlarla dayanıştılar. Tecavüz suçunun aradan 14 yıl geçmesine rağmen cezalandırılmasında feministlerin verdikleri mücadelenin etkisi oldu.

Davayı takip eden feminist kadınlar, “Adaletin bundan sonra da kadınlardan yana olmasını istiyoruz” açıklaması yaptılar.

“Feminist kadınlar olarak mutluyuz. Ataerkil toplumun devletiyle, medyasıyla ve diğer bütün kurumlarıyla tecavüzcüyü koruduğunun deneyimle sabit olduğu dünyamızda böylesi emsal kararlar benzer durumdaki birçok kadın için umutlanmamızı sağlıyor. Adaletin bundan sonra da kadınlardan yana olmasını istiyoruz.”

http://bianet.org/bianet/kadin/117574-emsal-karar-14-yil-onceki-tecavuze-20-yil-hapis-cezasi

 

Yorum yazın

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.