Birleşmiş Milletler’in 11 Ekim 2012’de aldığı bir kararla her yıl 11 Ekim’de Dünya Kız Çocukları Günü kutlanıyor. Türkiye’de Uçan Süpürge’nin davetiyle bir araya gelen kurumların oluşturduğu ve Sabancı Vakfı Toplumsal Gelişme Hibe Programı kapsamında desteklenen “Çocuk Gelinlere Hayır Ulusal Platformu”, 11 Ekim’de kuruluşunu ilan ederek ilgili tüm kurumları, çocuk evliliklerine karşı el ele vermeye ve acil önlem almaya çağırdı.

11 kentten 52 sivil toplum kuruluşu ve birçok üniversite biriminin oluşturduğu “Çocuk Gelinlere Hayır Ulusal Platformu” ilk buluşmasını 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’nde Ankara’da yaptı. Platformun ortak açıklamasından:

“Her yıl binlerce kız çocuk, henüz büyümeye fırsat bulamadan evlendiriliyor. Araştırmalar, eğer önlem alınmazsa, dünya genelinde, 2020 yılına kadar 150 milyon kız çocuğun ‘gelin’ olacağını gösteriyor. Türkiye’de ise her üç kadından biri çocuk yaşta evlendiriliyor. Küçük yaşta evlenmek kız çocuklar için geri dönülmesi mümkün olmayan bir süreci başlatıyor. Eğitim yaşamları sona eriyor, sağlık sorunları baş gösteriyor, şiddete maruz kalma riski artıyor, haklarını talep etme ve kullanma becerileri azalıyor, ömür boyu yoksulluğa mahkum kılınıyorlar.

18 YAŞ ALTINDAKİ HER BİREY ÇOCUKTUR!

Çocukların evlendirilmesi;

-Bir insan hakları ihlalidir,

-Cinsiyet temelli şiddetin bir türüdür,

-Ticari cinsel sömürüdür,

-Duygusal ihmal ve istismardır,

-Köleliğin günümüzdeki biçimidir.

ÇOCUKLARIN EVLENDİRİLMESİ SUÇTUR! BU SUÇA ORTAK OLMAYIN!”

https://www.psikolog.org.tr/?Detail=666

http://uclg-mewa.org/Haberler/11-ekim-d%C3%BCnya-k%C4%B1z-%C3%A7ocuklar%C4%B1-g%C3%BCn%C3%BC/

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.