“Offred” gurur duyardı

Catherine Pearson

Uzun kırmızı pelerinler ve beyaz boneler giyinen kadınlar, geçen aylarda ABD hükümet binalarında giderek artan bir görüntü oluşturmaya başladı.

Margaret Atwood’un distopik feminist klasiği The Handmaid’s Tale[1]’den esinlenen protestoların en son görüldüğü eyalet ise Ohio oldu.

13 Haziran 2017 Salı günü hükümet binasına giren kadınlar, Senato’nun, gebeliğin üç ile altı ayı arasında (yani ikinci üç ayda, ya da 2. trimester’de) en sık uygulanan kürtaj yöntemini yasaklamaya dair 145. yasa önergesini protesto etti.

Protestocuların sosyal medyaya NARAL, Seçim-Yanlısı Ohio gibi gruplar tarafından gönderilen salı günkü fotoğrafları, eyalet meclisi koridorlarında Atwood’un romanındakine (ve çok daha fazla ses getiren Hulu uyarlamasındakine) çok benzer biçimde çift sıra halinde yürüyen kadınları gösteriyor. Görüntüler, protestocuları tasarının görüşülmeye başlamasını beklerken bakışlarını aşağıya dikmiş şekilde gösteriyordu.

Genişletme ve vakumlama, ikinci üç ayda yapılan kürtajlarda güvenli bir yöntem. Guttmacher Enstitüsü, bu yöntemi yasaklamanın, kürtaj hizmetine zamanında ulaşmak söz konusu olduğunda zaten dezavantajlı durumda bulunan kadınları orantısız olarak daha fazla etkileyeceğini söyledi.

Bu yazı 13.6.2017 tarihinde Huffington Post sitesinde yayınlandı:

Çeviren: Suzan Saner

[1] Atwood’un bu romanı Türkçe’ye Damızlık Kızın Öyküsü adıyla çevrildi ve 1992 yılında AFA Yayınları tarafından, 2017 yılında Doğan Kitap tarafından yayımlandı. (çev. notu)

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.