Leo Varadkar’ın İrlanda’nın ilk açık eşcinsel başbakanı olarak göreve gelmesinden hemen sonra, Ana Brnabić Sırbistan’ın ilk kadın ve açık eşcinsel başbakanı olarak tarihe geçti. Brnabić, 2016’dan beri Kamu Yönetiminden Sorumlu Bakan olarak görev yapıyordu.

Hem Sırbistan hem de Balkanlardaki köklü homofobi ve ayrımcılık düşünüldüğünde, Brnabić’in başbakan olması önemli bir gelişme. Bakanlığı döneminde LGBTİ+ hakları ile ilgili birkaç çalışma yürüten, saldırılara maruz kalan Belgrad Pride’lara katılan Brnabić’in atanması, bazı LGBTİ+ aktivistlere göre ise, AB’ye katılma sürecindeki Sırbistan’ı, AB’ye “iyi” gösterecek bir pinkwashing* hamlesi.Brnabić, Cumhurbaşkanı Aleksander Vučić’in hâlâ Genel Başkanı olduğu sağcı, popülist ve muhafazakar Sırp İlerleme Partisi’ne (SNS) üye değil ancak kendisini seçen Cumhurbaşkanına sadakati biliniyor. Vučić’in hükümet üzerindeki nüfuzunu Brnabić ile ilişkisi aracılığıyla sürdüreceği tahmin ediliyor. Batılı bir hayat tarzına sahip, eğitimli, “partizan” olmayan bir kadın eşcinsel adayın başbakanlığa getirilmesinin, Sırbistan’ın ve Aleksander Vučić’in partisinin yolsuzluk, yoksulluk, hak ihlalleri, basın özgürlüğü önündeki engeller vs ile anılan imajını değiştirmek üzere bir hamle olduğu söyleniyor. Başbakanın LGBTİ+ camiadan olmasının, Sırbistan’da insan haklarının durumu açısından bir gösterge olarak kullanılacağı ancak bunun gerçeği yansıtmadığı ve sonuç olarak, insan haklarının ne durumda olduğunu gizleyeceği konuşuluyor  Brnabić’in kadın ve LGBTİ+ hakları için bir ilerleme yaratacağı konusunda soru işaretleri var.

*pinkwashing: pembe-boyama, hükümetlerin LGBTİ+ haklarına karşı olumlu tutumlarını, ürettikleri insan hakkı ihlallerinin üzerini kapamak için kullanması

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.