Genel Merkezi Almanya’da olan, çok uluslu tıbbi cihaz üreticisi  Fresenius Medical Care’e (FMC) bağlı olarak Antalya Serbest Bölgesi’nde faaliyet gösteren Novamed işyerinde, ikisi erkek, 81’i kadın Petrol-İş üyesi  işçiler 2006 yılının 26 Eylül günü, çalışan olarak, kadın ve işçi olarak yaşadıkları yoğun baskılardan  kurtulmak ve insan onuruna yaraşır iş koşullarına sahip olmak için greve çıktılar.

25 Eylül 2007’de İstanbul’daki Novamed’le Dayanışma Kadın Platformu’nun çağrısıyla saat 19.00’dan itibaren Taksim Tramvay durağında toplanan kadın örgütlerinden, partiler, sendikalar ve demokratik kitle örgütlerinden 500 kadın, İstiklal Caddesi’nde yaklaşık bir saat süren yürüyüşte Novamed’li grevci kadın işçilere her dilden dayanışma mesajları gönderdiler.
“Novamed grevi birinci yılında: Erkek egemenliğine, kapitalizme kadınlar direniyor” pankartıyla İstiklal Caddesi boyunca yapılan yürüyüş çevreden büyük destek gördü, “Novamed’in patronu kadın işçi düşmanı”, “Novamed’li kadınlar yalnız değildir”, “Gelsin koca, gelsin baba, gelsin devlet, gelsin cop, inadına isyan, inadına özgürlük”, “Sendika hakkımız grev silahımız”, “Görünmeyen emek sesini yükselt”, “Eşdeğer işe eşit ücret”, “Jin, jiyan azadi”, “Bıji yekitiye jinan” sloganları atıldı. Yürüyüşün ardından Antalya’ya gidecek kadınları uğurlamak için TÜYAP önünde toplanıldı.

26 Eylül 2007 tarihinde grevin birinci yıldönümünde, Petrol-İş Sendikası’nın faaliyet gösterdiği sektörlerdeki dünya örgütü International Federation of Chemical, Energy, Mine and General Workers’ Unions (ICEM) kadın komitesi ve Türkiye’deki feministlerin ve kadın örgütlerinin oluşturduğu Novamed Greviyle Kadın Dayanışma Platformu üyeleri dayanışma amacıyla serbest bölge kapısındaydı. Kadınların dayanışması, ulusal ve uluslararası kamuoyuna taşındı. İngiltere, Almanya, Kanada, Yunanistan, Fransa, Letonya, İspanya, Moritanya’ya kadar pek çok ülke sendikalarının kadın yapılarından Novamed grevine destek mesajları geldi.

http://www.sosyalistfeministkolektif.org/kampanyalar/tarihimizden-kampanyalar/novamed-greviyle-kad-n-dayan-smas/

http://bianet.org/bianet/kadin/101991-novamed-de-kadinlar-direnip-ayakta-kaldikca-bu-is-olur

https://www.petrol-is.org.tr/kadindergisi/pdf/25%20(Kasim%202007).pdf

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.