Oxford sözlükleri 2018’in kelimesini toksik olarak seçti. Bu seçim, o senenin eğilim, durum, meşgalelerine işaret eden, kültürel değer olma potansiyeli olan kelimeleri üzerinden yapılıyor.

İlk defa 17. yüzyıl ortasında İngilizcede kullanılmaya başlanan Latince kökenli toksik kelimesi zehirli anlamına geliyor. Oxford Dictionaries sitesinde bu kelimenin bu sene aranma oranı %45 artmış. Kelimenin tarihi ve bugün kullanımı açısından bakıldığında en ilginç değişim ise kelimenin artık salt sağlık, çevre veya maddeye dair anlamıyla kullanılmaması. Metafor anlamıyla kullanımları artıyor. İngilizce konuşan dünya ve hatta Türkçede (çevrilmeksizin) toksik, iş yerini, kültürü, siyaseti (en çok da Donald Trump’a yakıştırıldı), okulları, ilişkileri tanımlama işlevi görüyor. Toksik erkeklik (toxic masculinity), #MeToo hareketiyle telaffuz edilir oldu. Oxford’a göre erkeklik, toksik ile yan yana gelen kelimeler listesinde ikinci sırada (ilki kimyasal).

Türkçede ise genç kuşağın diline “toksik ilişki” lafı çoktan dolandı bile.

Daha fazlası burada.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.