Ünlü İngilizce sözlük Merriam-Webster “senenin kelimesi”nin feminizm olduğunu duyurdu. Feminizm, senenin en çok sözlükte aranan kelimesi olduğu için bir numara oldu. 2016’ya göre kelimeye bakılma oranında %70 artış yaşanmış. Merriam-Webster’a göre, feminizm sözcüğünün çok aranmasında 2017’de yaşanan çeşitli gelişmeler var: Ocak’ta Washington’da yapılan kadın yürüyüşü ve o süreçte yürüyüşün feminist olup olmadığı veya eylemi düzenleyenlerin ne tür bir feminizmi benimsedikleri hakkında çıkan tartışmalar, küresel çapta diğer yürüyüşler, feminizmin kapsayıcılığı hakkındaki tartışmalar, Handmaid’s Tale (Damızlık Kızın Öyküsü), Wonder Woman gibi yapımlar, medyada yer alan cinsel taciz ve saldırı haberleri ve peşi sıra #MeToo hareketi, sonuçta yine haber olan erkeklerin işten çıkarılmaları, istifaları sözlüğe feminizm nedir diye yazmayı artıran sebeplerden.

Noah Webster isimli İngilizce sözlüğe ilk kez 1841’de “dişi olanın vasıfları” şeklinde giren feminizm bugün Merriam-Webster’da şöyle tanımlanıyor: 1. Cinsiyetlerin toplumsal, siyasi ve ekonomik eşitliği teorisi 2. Kadın hakları adına örgütlü mücadele.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.