Zil-e-Huma Usman, Pakistan’ın Pencap eyaletinde Sosyal Hizmetler Bakanlığı görevini yürütürken, 20 Şubat 2007’de Gujranwala şehrinde düzenlenen Pakistan Müslüman Birliği Partisi’nin (Pakistan Muslim League Party) mitinginde konuşma yapacağı sırada Maulvi Mohammad Sarwer Mughal isimli bir erkek tarafından silahla vurularak öldürüldü.

Zil-e-Huma Usman’ın katilinin daha önce de kadın cinayetleri işlediği ve Zil-e-Huma Usman’ı öldürmeden bir yıl önce de delil yetersizliğinden beraat ederek hapisten çıkmış olduğu öğrenildi. Katil dört yıl önce modellik yapan dört kadın mankeni öldürmüş ve 12 kadını da yaralamış.

Emniyet Müdür Yardımcısı Khadim Hussain Bhatti, katilin, “İslam’a göre kadınlar yönetici olamaz.” dediğini ve kıyafetlerinin islami kodlara uygun olmadığı için, anti-islam’a karşı “cihat” olarak bu cinayeti işlediğini söylediğini belirtti.

Zil-e-Huma Usman, Pencap Üniversitesi hukuk bölümünden 1997 yılında mezun olduktan sonra 1998 yılında Siyaset Bilimi alanında yüksek lisansını tamamladı.

2002 yılındaki genel seçimlerde Pencap eyaleti il genel meclisi üyesi seçildi.

5 Ağustos 2003 ve 30 Kasım 2006 tarihleri arasında Planlama ve Kalkınma Meclis Sekreterliği (Parliamentary Secretary for Planning and Development) görevini yürüttü.

Sosyal Hizmetler Bakanlığı görevini 1 Aralık 2006 tarihinden beri yürütüyordu.

 

https://femalepoliticians.blogspot.com.tr/2009/10/zil-e-huma-usman.html

https://www.dawn.com/news/233951

http://paktribune.com/news/Punjab-minister-Zil-e-Huma-Usman-killed-in-attack-169667.html

https://en.0wikipedia.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvWmlsLWUtSHVtYV9Vc21hbiA

 

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.