Yaklaşık bir yıldır Türkiye’de yaşayan Ugandalı göçmen Jesca Nankabirwa, Sultangazi’de bir tekstil fabrikasında çalışıyordu. Jesca, 6 Eylül 2014 Cumartesi günü kaybolduktan dört gün sonra arkadaşlarının çabaları ile Yenibosna hastanesinin morgunda bulundu.

Jesca Nankabirwa göçmen olarak yaşadığı Türkiye’de erkek şiddetine hedef oldu, camdan atılarak öldürüldü. Bu olay ile yoksulluk ve savaşın göçe zorladığı, ayrımcılık ve kötü muameleye, ucuz ve güvencesiz çalışmaya, en izbe mekanlara fahiş kiralar ödemeye mahkum edilen, sınır dışı edilme korkusu ile erkeklerin cinsel şiddet ve tacizini şikayet bile edemeyen kağıtsız göçmen kadınların maruz kaldıkları sistematik şiddet gün yüzüne çıktı.

Jesca’nın Türkiye’deki arkadaşları, Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu ve Sınır Tanımayan Kadınlar Grubu’nun çabalarıyla cinayet kamuoyunun gündemine taşındı; ailesinden vekalet alınarak davaya müdahil olundu. Bir yılı aşkın bir süredir devam eden dava 24 Mayıs 2016’da sonuçlandı.

Duruşmalar sırasında katil ve yakınları, avukatlara ve davayı takip eden kadınlara karşı saldırganca bir tutum takındılar. Buna rağmen kasten öldürmekten müebbet hapis cezası alan katilin cezası, iyi hal indirimi uygulanarak  25 yıla indirildi.

http://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/175133-niye-tasarlayarak-oldursun-sevgilisi-degil-sonucta-dedi-ceza-indirimi-aldi

http://bianet.org/bianet/kadin/173863-jesca-yi-cok-ozluyoruz

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.