Hindistan’ın Güney Kerala eyaletinde bir kadının vahşice öldürülmesini protesto etmek üzere toplanan kadınları polis cop kullanarak dağıttı. Annesiyle yaşadığı evde katledilen 30 yaşındaki kadının bedeninde birden fazla bıçak yarası tespit edildi; cinsel saldırıya uğramış olabileceğinden kuşku duyuluyordu.

Cinayete ve katilin henüz bulunamamış olmasına tepki duyan öfkeli kadınlar protesto gösterileri düzenleyerek soruşturmanın hızlandırılmasını talep ettiler. Öldürülen kadın, eskiden “dokunulmazlar” olarak da bilinen Dalit topluluğuna mensuptu. Kastlara bölünmüş Hindistan’da Dalitler toplumsal hiyerarşinin en alt basamağını oluşturuyor.

Aralık 2012’de, Yeni Delhi otobüsünde bir erkek çetesinin toplu tecavüzüne uğrayan 23 yaşındaki kadının ölümü, Hindistan’da yaygın protestolara yol açmış, kadınlar sokaklara dökülmüştü. Yükselen tepkiyi dindirmek üzere ağırlaştırılan yasalara rağmen aile içinde ve sokakta erkek şiddeti, asit saldırıları, taciz ve tecavüzler sürüyor.

http://www.bbc.com/news/world-asia-india-36200611

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.